W jaki sposób działa karta kredytowa?

Karta kredytowa często bywa mylona z kartą debetową. Tą drugą możemy dokonywać płatności jedynie w ramach limitu środków, które posiadamy na swoim koncie osobistym, a więc potocznie ROR. Tymczasem karta kredytowa umożliwia otwarcie linii kredytowej – za jej pomocą możemy dokonywać płatności podczas zakupów stacjonarnych lub internetowych, w ramach przyznanego nam przez kredytodawcę limitu. Jak działa karta kredytowa?

Płatności w ramach limitu

Karta kredytowa to w rzeczywistości nic innego, jak po prostu kredyt. Niemniej jednak w większości przypadków kojarzymy go z jednorazowym przelewem środków na konto, tymczasem mechanizm karty kredytowej działa nieco inaczej. Jak dokładnie? Otóż w ramach umowy kredytowej zostaje nam przyznany pewien limit do wykorzystania – pieniądze są “zakodowane” na karcie kredytowej, którą możemy dokonywać płatności. Po wykorzystaniu limitu lub upłynięciu okresu rozliczeniowego, mamy obowiązek spłacić dług. Linia kredytowa ma charakter odnawialny, zatem po dokonaniu spłaty, ponownie możemy korzystać z przyznanego nam limitu.

Kto może otrzymać kartę kredytową?

Wiemy już, jak działa karta kredytowa, pozostaje więc pytanie, kto właściwie może ją otrzymać? Na wstępie warto uświadomić sobie, że karta kredytowa może być wydawana przez bank, lecz równie dobrze możemy wnioskować o pozabankową kartę kredytową. Bankowe karty kredytowe są dostępne dla osób, które posiadają stosunkowo wysoką zdolność kredytową. Muszą one przedstawić odpowiednie dokumenty, na podstawie których jest ona oceniana. Chcąc otrzymać bankową kartę kredytową, możemy co prawda złożyć wniosek przez internet, lecz i tak konieczna będzie osobista wizyta w banku, na przykład celem podpisania umowy. Tymczasem pozabankowa karta kredytowa dostępna jest dla szerszego grona zainteresowanych. Mogą się o nią ubiegać osoby, które mają od 25 do 65 lat, są obywatelami Polski oraz posiadają aktywny numer telefonu komórkowego.

Jak spłacić dług?

Każdy, kto wykorzysta cały limit lub nawet pewną jego część, będzie musiał oddać pożyczone pieniądze. Następuje to po zakończeniu cyklu rozliczeniowego, który zazwyczaj trwa 30 dni. Posiadacz karty otrzymuje wyciąg, na którym figuruje wartość wykorzystanych środków pieniężnych, naliczone opłaty, termin spłaty zadłużenia. Na dokonanie płatności mamy 14 dni, choć niekoniecznie musimy oddawać cały nasz dług od razu. Na wyciągu znaleźć można często informację o kwocie minimalnej, którą należy zwrócić. Pozostałą część zadłużenia możemy oddać w późniejszym terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *