Sprzęt budowlany a obowiązek rejestracji

bauma2013_lp0017-b90afe5b

Posiadając sprzęt budowlany nie podlegamy normalnemu obowiązkowi rejestracji (czyli posiadania tablic rejestracyjnych), nawet jak jeździ on po drodze publicznej. Są to pojazdy wolnobieżne, czyli takie, których prędkość nie przekracza 25km/h. (pomijając ciągnik rolniczy).

Ustawodawca zwolnił właścicieli z obowiązku posiadania tych tablic, oraz rejestracji, ale brak jej wymogu nie oznacza, braku wykupienia ubezpieczenia OC. Jest to jak najbardziej wymagane od właścicieli takich pojazdów. Zamiast numeru rejestracyjnego, wpisuje się w polisę takiego pojazdu numer VIN. Jest też warunek, iż koparka może dojeżdżać na plac budowy nie dalej, niż 20 km. Dalsze dystanse, to już transport na samochodach ciężarowych. Tyle ustawodawca, a jak to wygląda w praktyce?

Brudne ulice

Sprzęt budowlany, to nie tylko „papierki” uprawniające do poruszania się po drogach. Sam sprzęt powoduje, iż te drogi stają się brudne. Zostaje nanoszone na nie dużo piachu, błota i innych zanieczyszczeń, które mogą powodować wypadki, gdyż hamowanie na takiej drodze jest utrudnione. Także same samochody ciężarowe przewożące żwir, lub piasek stwarzają zagrożenie dla innych kierowców osobówek. Sprzątanie zanieczyszczonych ulic powinno przebiegać z inicjatywy tych, którzy je zabrudzili. Jeśli nie posprzątają, straż miejska może nałożyć mandat na kierownika budowy. W razie zdarzenia drogowego, jego koszty są pokrywane z polisy OC, dlatego każdy pojazd budowlany poruszający się po drodze, musi posiadać takie ubezpieczenie.

A jeśli nie posiada?

Wtedy odpowiedzialność spada na samego kierowcę takiego pojazdu, (nawet jak nie jest jego właścicielem), gdyż to on kieruje pojazdem i odpowiada zarówno za posiadanie przez niego ubezpieczenia, jak i sam stan techniczny. Jeśli nie ma ubezpieczenia, sprawa kierowana jest do funduszu ubezpieczeniowego, a kara może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Każdy kierowca wsiadający do jakiegokolwiek pojazdu, musi sprawdzić aktualność jego dokumentów, gdyż to on (a nie potencjalny właściciel pojazdu), odpowiada za wszystkie zdarzenia, które mają miejsce na drodze. I jest to całkowicie naturalne. Bo co by się stało, gdyby odpowiadał tylko właściciel? Jeśli uderzymy kogoś ozdobnym kamieniem z posesji sąsiada, to kto będzie odpowiadał, my, czy sąsiad? Tak samo jest na drodze, przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych.

sworznie do maszyn budowlanych

Obowiązek rejestracji maszyny budowlanej

Reasumując: jeżeli maszyna budowlana, lub rolnicza porusza się po drogach publicznych z prędkością mniejszą niż 25km/h, to nie ma obowiązku rejestracji takiej maszyny. Nazywamy ją wtedy maszyną wolnobieżną, u której występuje jedynie obowiązek zawarcia polisy OC, od pojazdów mechanicznych. I to wszystko, co jest wymagane. Inna kwestią pozostaje eksploatacja takich maszyn na drogach publicznych, ale to już nie zależy od samego kierowcy. W wielu wypadkach nie ma on możliwości ingerencji w to, co zostawia za sobą jego maszyna budowlana. Ale od tego są inni, którzy po niej posprzątają. Inaczej kara może być naprawdę dotkliwa.

Artykuł opracowano z serwisem produkującym styropian xps – firma http://styrodurxps.pl

2 komentarze “Sprzęt budowlany a obowiązek rejestracji”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *