Tarcze hamulcowe – kiedy wymieniać?

Jednym z najważniejszych elementów pod względem bezpieczeństwa w aucie są tarcze hamulcowe. Zawsze, gdy będzie nam się wydawać, że coś z nimi jest nie tak, należy wymienić je na nowe. Czym się kierować przy wyborze tarcz hamulcowych, aby w doskonałym stanie służyły przez długi czas.

Choć wielu kierowców nie przykłada do wymiany tarcz hamulcowych zbyt wielkiej uwagi, w rzeczywistości warto zrobić to dużo szybciej, zanim całkowicie się zużyją. Tarcze nie są nieśmiertelne i zużywają się podczas codziennej eksploatacji. Im bardziej samochód jest eksploatowany i częściej nim jeździmy, tym bardziej warto zwrócić uwagę na prawidłowe działanie całego układu hamulcowego.

W nowych autach tarcze zużywają się o wiele szybciej

Choć w dzisiejszych czasach auta są coraz bardziej nowoczesne, wyposażone w zaawansowane systemy i wygodniejsze, znajdujące się w nich tarcze hamulcowe zużywają się o wiele szybciej niż w samochodach jeszcze sprzed 20 czy 30 lat. Jest to spowodowane faktem, że auta mają dziś o wiele większą moc silnika, są też przy tym bardziej dynamiczne, no i używamy ich zdecydowanie częściej. Dlatego też tarcze nie są tak wytrzymałe jak ich odpowiedniki w dawnych autach.

Kiedy tarcze hamulcowe ulegają awarii?

Tarcze hamulcowe należy wymieniać nie tylko wtedy, gdy się zużyją, ale również gdy ulegną awarii, która uniemożliwi dalsze bezpieczne użytkowanie samochodu. Awarie mogą mieć różne przyczyny, między innymi niewłaściwy montaż, wady materiału lub złe połączenie z elementami, które z tarczami materiałowymi współpracują. Aby wymienione tarcze sprawowały się niezawodnie i nie powodowały żadnych problemów z funkcjonowaniem, należy również pamiętać o tym, że powinny być ono prawidłowo zamontowane. W tej kwestii trzeba pilnować kilku zasad. Przede wszystkim, tarcze hamulcowe powinny być wymieniane parami. Nawet jeśli uszkodzeniu uległa tylko jedna tarcza, wymienić należy obie, gdyż awaria najczęściej oznacza, że zostały one wykonane z kiepskich materiałów. Razem z tarczami należy wymieniać od razu także klocki hamulcowe. Na hamulcach jednej osi koniecznie powinny być też zamontowane tarcze hamulcowe pochodzące od jednego producenta, a jeszcze lepiej, gdy będą pochodzić z tej samej partii produkcyjnej.

Tarcze hamulcowe kupuj w sprawdzonych miejscach

Tarcze hamulcowe zawsze należy kupować u sprawdzonych sprzedawców, którzy gwarantują wysoką jakość i niezawodność swoich akcesoriów. Na https://mccar.pl/1684-tarcze-klocki-ford można znaleźć szeroki wybór tarcz i klocków hamulcowych, dzięki czemu bez problemu można dobrać coś odpowiedniego do swojego auta. Dobry sprzedawca gwarantuje wysoką jakość wykonania, niezawodność i awaryjność, co w przypadku elementów układu hamulcowego przekłada się na bezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze. Warto też pamiętać, by na elementach, od których zależy bezpieczeństwo, nigdy nie należy oszczędzać. Inwestycja w dobre akcesoria to spokój i pewność na drodze w każdych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *