Ubezpieczenie AC w samochodzie firmowym – za i przeciw

800px-japanese_car_accident-700x300

Samochód firmowy, albo inaczej samochód do użytku firmowego -to plusy, ale jak się okazuje również pewne komplikacje. Szczególnie jeśli chodzi o kwestię ubezpieczenia AC. Właściciel firmy staje przed dylematem czy warto w taki pakiet ubezpieczeń faktycznie zainwestować czy też są jakieś argumenty przeciwko takiej decyzji. W dzisiejszym wpisie spróbujemy spojrzeć na ten temat z każdej strony.

Konieczność posiadania samochodu firmowego

Konieczność posiadania samochodu firmowego w działalności gospodarczej wynika głównie z zasadności jego wykorzystania do wykonywania pewnych działań na rzecz firmy. Są to działania o różnym charakterze, najczęściej jednak dotyczą one wyjazdów do Klienta bądź też realizacji usług u produktów.

Konieczność posiadania ubezpieczenia na samochód firmowy

W związku z koniecznością posiadania samochodu firmowego pojawia się również fakt konieczności posiadania stosownego, związanego z nim ubezpieczenia, a już na pewno tak zwanego OC. Niemniej jednak służbowy pojazd może być też objęty dodatkowo innego rodzaju pakietami ubezpieczeń i mamy tutaj ma myśli takie, jak:

 ubezpieczenia AC,
 ubezpieczenia NNW
 ubezpieczenia Assistance.

Samochód w leasingu a ubezpieczenie -wady, zalety, wątpliwości.

Skupimy się najczęstszej okoliczności i praktyce przedsiębiorców związanej z nabywaniem służbowych samochodów bądź samochodu na bazie tzw. leasingu a kwestii związanej z ich ubezpieczeniem. Sam leasing polega na tym, że w tym przypadku biznesmen nie jest zobligowany do spłaty pełnej ceny za samochód, natomiast jest ona podzielona na tzw raty leasingowe.

Tutaj właśnie w grę wchodzi kwestia ubezpieczenia AC, gdyż jego wykupienie jest często spotykanym wymogiem stawianym przedsiębiorcom leasingującym auta firmowe. Dlaczego? Jest to nic innego jak pewnego rodzaju ekstra zabezpieczenie dla leasingodawcy – dlatego autocasco samochodu leasingowanego wydaje się uzasadnionym wymogiem. Jeśli chodzi o same umowy leasingowe ma się jeszcze szanse gdyż dopiero wtedy ustala się, kto odpowiada za ubezpieczenie pojazdu – leasingobiorca czy leasingodawca.

Ubezpieczenie pojazdu z ramienia korzystającego

plusy: korzystający sam może wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym chce takową polisę wykupić
minusy: czasem umowa określa że to leasingodawca określa w umowie leasingowej gdzie takie ubezpieczenie OC dla leasingowanego pojazdu winno być wykupione, co jak wiadomo niekonieczne może być korzystne dla korzystającego.
minusy: wymagany jest zwykle pełen (a więc najdroższy) pakiet ubezpieczeń

Ubezpieczenie samochodu będącego własnością firmy

plusy: ubezpieczenie odbywa się na takich samych zasadach jak ubezpieczenie samochodu prywatnego
plusy: przy odpowiednim pakiecie ma się prawo do auta zastępczego,pomocy medycznej czy też dowozu paliwa

minusy: jest to dość drogie rozwiązanie,czasem nadużywane przez pracowników dysponujących samochodem służbowym.

Oczywiście ostateczna decyzja jest uzależniona nie tylko od omawianych za i przeciw, ale także od możliwości samego przedsiębiorcy – inwestora.

Zanim ubezpieczysz swoje auto warto zapoznać się z porównywarką ubezpieczeń samochodowych takich jak ta http://procredito.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-auta. Pomoże Ci to zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jeden komentarz dla wpisu “Ubezpieczenie AC w samochodzie firmowym – za i przeciw”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *