Ustawienia w aucie, które wymagają najwięcej uwagi: Jak sobie z nimi poradzić?

Samochody projektowane są według pewnych utartych schematów, ale tych schematów jest kilka. Na to należy nałożyć pewne specyficzne modyfikacje konkretnych marek czy nawet modeli. Ostatecznie okazuje się, że najtrudniej jest często ustawić najprostsze rzeczy.

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić lusterka i światła w samochodzie?

Ustawienie lusterek elektrycznych powinno być proste. Intuicyjny panel najczęściej znajduje się na drzwiach kierowcy, ale w niektórych autach może być umieszczony po lewej stronie kierownicy. Dodatkowo jednak w modelach z pamięcią ustawień lusterka mogą być ustawiane automatycznie razem z presetami fotela. Warto sprawdzić w sieci, czy dla danego auta już ktoś przygotował sensowne poradniki. Jeśli poszukasz pod hasłem car tutorials (https://tutorial.info/cars) i dodasz model, o który Ci chodzi, to nawet z filmów w języku obcym dowiesz się wszystkiego, co jest Ci potrzebne.

To samo dotyczy świateł – od włączenia, aż po regulację wysokości. Tyle że tutaj już producenci wykazali się (stety albo i nie) większą fantazją i przełączniki bywają umieszczane w różnych miejscach, często zresztą są rozdzielane i na przykład lampy przeciwmgłowe mogą być uruchamiane oddzielnym przyciskiem albo przez przyciągnięcie pokrętła z włącznikiem.

Czy to wada, czy cecha?

Poradniki dotyczące pozornie banalnych funkcji będą bardzo potrzebne w jeszcze jednym przypadku. Niektóre auta mają więcej możliwości, niż możesz się spodziewać i na przykład w Alfa Romeo 159, jeśli włączysz tylną wycieraczkę, serio możesz mieć problem z jej wyłączeniem. To dlatego, że ma ona parę trybów pracy i wcale się jej nie obsługuje intuicyjnie. Łatwo odnieść wrażenie, jeśli się o tym nie wie, że po prostu uszkodzeniu uległ przekaźnik albo przełącznik. Zanim jednak przystąpisz do demontażu, zerknij na poradniki dotyczące obsługi wycieraczki – najpewniej po prostu uruchomiłeś tryb, o którego istnieniu nie miałeś pojęcia.

Takich rozwiązań, które mogą wydawać się błędem, a są tak naprawdę funkcją, jest całkiem sporo, a im nowsze auto, tym większa szansa, że się na nie natkniesz. Warto mieć pod ręką nawet poradniki, które wydają się banalne, to bo często najszybszy sposób na znalezienie odpowiedzi na niektóre pytania. Zauważysz to szczególnie wtedy, kiedy zmieniasz auto, a nowe jest innej marki – producenci często traktują tego rodzaju rozwiązania niemal jak swój znak rozpoznawczy, niezbyt przejmując się tym, czy faktycznie coś one ułatwiają, czy nie.

Jasne, można szukać za każdym razem instrukcji, ale obejrzenie trwającego parę minut filmu będzie po prostu szybsze – w dodatku film, w przeciwieństwie do instrukcji, można odtworzyć na zwiększonej prędkości.

Czy w Polsce wyścigi samochodowe są legalne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *