Dywany wełniane – dlaczego tak popularne?

Czy wiesz, że jednymi z najpopularniejszych dywanów w Polsce są dywany wełniane? Oczywiście są one droższe od swoich syntetycznych odpowiedników, niemniej nieustannie jest na nie duży popyt. Dlaczego tak bardzo lubimy dywany wełniane?

Wełna jako materiał użytkowy towarzyszy ludzkości już od bardzo dawna. Jest to materiał całkowicie naturalny, pozyskiwany z sierści zwierząt takich jak: owce, lamy, wielbłądy, kozy, a nawet króliki. W dobie obecnej mody na bycie eko, zastosowanie we wnętrzu swojego mieszkania całkowicie naturalnego, ekologicznego dywanu wełnianego jest jak najbardziej cool!

Zdrowotne zalety dywanów wełnianych

Jak wielokrotnie udowodniono wełna owcza ma szereg właściwości prozdrowotnych. W kontakcie z ludzkim organizmem łagodzi różne rodzaje bólu, hamuje rozwój roztoczy oraz posiada właściwości antyalergiczne. W kontekście alergii warto jedynie wspomnieć, że w początkowej fazie użytkowania dywany wełniane intensywnie pylą – proces ten ustępuje po kilku tygodniach eksploatacji.

Ważną cechą wełny jest higroskopijność, czyli zdolność do wchłaniania wilgoci z otaczającego ją powietrza. Efektem tego zjawiska jest pozytywny wpływ wełnianego dywanu na stan powietrza w mieszkaniu. Taki dywan wchłania nadmiar nagromadzonej w powietrzu wilgoci, by następnie w okresach, gdy w mieszkaniu powietrze jest suche oddawać wodę podwyższając jego wilgotność. A zatem dywan wełniany reguluje wilgotność powietrza w mieszkaniu co pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców.

Polscy producenci dywanów z wełny

W naszym kraju produkuje się mnóstwo dywanów wykonanych z wełny. Do czołowych producentów należą Agnella oraz Dywilan. To marki znane i cenione już od dziesięcioleci. Ekskluzywne dywany tych marek zdobią podłogi wielu ważnych reprezentatywnych miejsc tj. urzędy państwowe, ambasady, luksusowe hotele, itp. W Polsce dywany produkuje się przede wszystkim z wysokojakościowej wełny sprowadzanej z Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej marki Agnella, przykłada się dużą wagę do gęstości i trwałości runa. Gęste runo pozwala na tkanie bardzo „misternych i precyzyjnych wzorów”. Dywany wełniane są produkowane w bardzo różnorodnych kształtach oraz barwach, dzięki czemu bez problemu można je wkomponować w większość aranżacyjnych stylów. W wielu internetowych sklepach z dywanami są dostępne specjalne kategorie, w których można prowadzić poszukiwania tylko spośród dywanów wykonanych z wełny.

Do szczególnych zalet dywanów wełnianych na pewno należy także zaliczyć znakomitą izolację akustyczną oraz termiczną. Szacuje się, że w porównaniu z syntetycznymi odpowiednikami, dywan wełniany wygłusza nawet 10 razy więcej dźwięków.

Artykuł został opracowany przy współpracy z serwisem internetowym InneTapety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *