Wiemy, ile powinieneś wydać na swój samochód!

Wydawanie zbyt dużej ilości samochodu jest jednym z najłatwiejszych i największych błędów finansowych, jakie ktoś może popełnić. Oprócz ceny zakupu samochodu, musisz także zapłacić za ubezpieczenie samochodu, obsługę techniczną, bilety parkingowe i bilety drogowe. Kiedy wszystko dodasz – będziesz zszokowany tym, ile naprawdę kosztuje posiadanie samochodu!

Zasada 1/10 przy zakupie samochodu jest prosta. Wydaj nie więcej niż 1/10 swojego rocznego dochodu brutto na cenę zakupu samochodu. Jeśli zarobisz medianę w wysokości 42 000 zł rocznie, ogranicz cenę zakupu pojazdu do 4 200 zł, jeśli musisz go kupić.

Dlaczego nie powinieneś wydać więcej niż 10% brutto na samochód?

1) Koszty konserwacji

Im więcej jeździsz, tym więcej zapłacisz, aby utrzymać swój samochód. Przy tysiącach części na samochód coś nieuchronnie pęknie lub będzie wymagać modernizacji. Nie tylko musisz zapłacić za koszty utrzymania, musisz także zapłacić za ubezpieczenie, bilety parkingowe i bilety drogowe. Ponadto dreszczyk posiadania nowego lub używanego samochodu trwa zaledwie kilka miesięcy, ale ból związany z płaceniem tej samej opłaty za samochód trwa latami.

2) Koszt alternatywny

Kupując samochód, tracisz możliwość inwestowania swoich pieniędzy w aktywa, które prawdopodobnie będą rosły i będą wypłacać Ci dywidendy w przyszłości. Każdy wie, że najlepiej jest oszczędzać wcześnie i często, aby uwzględnić przyszłe potrzeby finansowe. Wydawanie zbyt dużej ilości na samochód w tym kontekście jest naprawdę negatywne! Wyobraź sobie, ile pieniędzy zgromadziłbyś, gdybyś zainwestował 300- 500 zł miesięcznie na giełdzie od 2009 roku, zamiast płacić za samochód?

3) Stres

Kiedy zapłacisz więcej niż 1/10 swojego dochodu za samochód, staniesz się bardziej zestresowany. Poczujesz się zestresowany, gdy po zaparkowaniu samochodu przy lokalnym sklepie spożywczym. Będziesz zestresowany, gdy pojawi się problem z kołem po równoległym parkowaniu zbyt blisko krawężnika. Czasami, gdy będziesz znajdował się w ruchu drogowym, poczujesz się bardziej zestresowany, ponieważ nie chcesz, aby ktoś uszkodził Twój samochód. Jeśli jesteś w granicach 1/10 swojego dochodu, jeździsz i parkujesz bezstresowo. Przestajesz dbać o uderzenia drzwi, zadrapania, a nawet włamania. Stres zabija ludzi.

4) Sprawia, że ​​chcesz więcej.

Im ładniejszy samochód, tym więcej wydajesz na inne rzeczy. Zaczynasz myśleć głupimi myślami jak: muszę kupić pasujący zegarek chronometr, buty do jazdy i strój. Zaczynasz płacić 20 zł za parkowanie samochodu, ponieważ chcesz, aby ludzie zobaczyli, jak wychodzisz z samochodu zamiast parkować za darmo.

5) Sprawia, że ​​czujesz się głupio.

W głębi duszy wiesz, że jeśli nie możesz zapłacić gotówką za samochód, nie możesz sobie pozwolić na samochód. Każda wpłata, jaką dokonujesz, przypomina ci, jak głupi jesteś. Dlaczego chcesz przypominać sobie co miesiąc o byciu głupim? Dreszczyk posiadania ładnego samochodu zanika po około sześciu miesiącach. Ale płatność pozostaje taka sama.

Nie chcesz przepłacać? Zajrzyj na: https://www.autofromcanada.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *