Wybierasz się samochodem do Włoszech? Skorzystaj z naszego poradnika!

Jazda samochodem po Włoszech nie musi być wyzwaniem, o ile zapoznasz się z naszymi przydatnymi wskazówkami.

Droga do Włoch może być dla kierowcy szokiem w kontekście tych wszystkich stosunkowo spokojnych obszarów naszego kraju. Niezależnie od tego, czy chodzi o czystą śródziemnomorską okolicę, czy o radosny charakter przeciętnego włoskiego samochodu, jazda samochodem do dowolnego miejsca we Włoszech ma całkiem inny charakter i jest naprawdę specyficzna.  Gdy dotrzesz na autostradę, możesz poczuć jeszcze więcej wszechobecnego pośpiechu – d- w odległości sześciu cali od rury wydechowej, ale nie trzeba długo czekać, aby docenić fakt, że Włosi wiedzą, co robią, i są całkiem szczęśliwi gdy mogą ominąć kierowców kierujących w nieco łagodniejszy sposób.

Jeśli załatwiłeś kartę Ekuz warszawa (www.polisaturystyczna.pl) i wybierasz się do słonecznej Italii, niedługo to zrozumiesz to wszystko. Prawda jest taka, że te cudowne włoskie krajobrazy sprawiają, że masz mnóstwo argumentów za tym, aby zabrać samochód do Włoch lub wynająć włoski samochód, kiedy tam jesteś i podziwiać ten kraj zza kierownicy.

Tak jak w przypadku każdego zagranicznego celu podróży, koniecznie trzeba zapoznać się z lokalnymi przepisami i regulacjami. Wszyscy jesteśmy częścią UE, więc legalne jest kierowanie – jeśli posiadasz polskie prawo jazdy, ale jest mnóstwo pułapek, w które wpadają nieświadomi polscy kierowcy.

O czym więc pamiętać jeżdżąc samochodem po Włoszech?

Przede wszystkim jeździ się po prawej stronie – dokładnie tak jak w Polsce. Ale uważaj, jeśli jesteś zbyt zmęczony i jedziesz gdzieś, gdzie drogi są ciche – chwilowy brak koncentracji może mieć druzgocące konsekwencje. Inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, to nietypowe włoskie znaki drogowe, a włoskie ograniczenia prędkości – które nie są takie same jak tutaj w Polsce. Szukaj stref ograniczonego ruchu w obszarach miejskich, gdzie samochody są praktycznie niespotykane, i oczywiście musisz dokładnie wiedzieć, jaki zestaw dokumentów jest wymagany w samochodzie, aby zachować zgodność z przepisami. To jeden z podstawowych tematów, które mogą być wymagane w przypadku zatrzymania przez policję, i oczywiście upewnienie się, że masz odpowiednie ubezpieczenie do jazdy we Włoszech, jest jedną z podstaw.

To wszystko jest bardzo proste, ale musisz o tym wiedzieć jeszcze zanim zdecydujesz się na  prowadzenie samochodu we Włoszech.

Jakie dokumenty muszę mieć do jazdy we Włoszech?

Pełne i ważne polskie prawo jazdy pozwala jeździć we Włoszech i wszystkich krajach Unii Europejskiej. Kolejne dokumenty, które będziesz musiał przewozić, to dowód ubezpieczenia i posiadania samochodu (V5C), a także paszport lub dowód osobisty, oraz wspomniana karta Ekuz.

Pamiętaj też by mieć przy sobie:

  • Kamizelki odblaskowe
  • Trójkąty ostrzegawcze

Jaki jest limit alkoholu we Włoszech?

Limit alkoholu we krwi wynosi 0,05% lub 0% dla zawodowych kierowców i nowych kierowców, którzy mają mniej niż trzy lata doświadczenia w prowadzeniu pojazdu. Pamiętaj też, że autostrada włoska przeplatana jest z punktami poboru opłat, które pobierają określoną opłatę za odległość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *