Turystycznych eskapad nie da się rozliczyć w ramach działalności. Jeśli jednak przedsiębiorca połączy wyjazd z załatwieniem spraw związanych z firmą, to wydatki w jego ramach ma szansę ująć w kosztach. Jak jednak rozliczyć wycieczkę do Indonezji, gdy korzystaliśmy z własnego środka transportu? Rozliczenie firmowych wyjazdów zawsze przysparza wielu problemów i nic dziwnego, bo tylko mając specjalistyczną wiedzę, można ustalić właściwą stawkę oraz dokonać odpowiednich wyliczeń. Jak zatem powinno być prawidłowo rozliczona firmowa wycieczka do Indonezji? Sprawdzamy!
Wycieczka firmowa za granicę a rozliczenie kosztów
Wyjazdy poza granicę miejscowości, w której mieści się siedziba firmy, traktuje się jako delegacja. Musi być jednak spełniony jeden, jakże ważny warunek – podróż nie służy celom prywatnym, ale służbowych. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie organizuje prywatnej wycieczki do Indonezji, lecz udaje się tam w delegację, przysługuje mu możliwość zaliczenia wydatków z tego tytułu do kosztów. Ważne jest tutaj jednak właściwie udokumentowanie całej podróży, tak aby jej cel miał ścisłe powiązanie z prowadzoną działalnością. Aby potwierdzić wycieczkę w celach biznesowych, mogą przydać nam się faktury, umowy zawarte z kontrahentami, materiały ze spotkań (np. foldery reklamowe, notatki etc.), czy potwierdzenie udziału w specjalistycznych konferencjach.
Jak wygląda rozliczenie wydatków na dojazd?
Żadnych problemów nie powinno być z rozliczeniem kosztów związanych z dojazdem. Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samochód. Aby zaliczyć do kosztów zakup paliwa, wystarczy posiadać poświadczające to faktury. W przypadku wycieczki do Indonezji koszty paliwa można udokumentować przy pomocy paragonu z jednej ze stacji benzynowej tam położonej. Aby taki dowód został uznany, należy dopilnować, by paragon był dobrze opisany – musi zawierać informacje o ilości i cenie jednostkowej zakupionego paliwa. Odliczyć można także opłaty za przejazd autostradami, parkingi itp. Na odwrocie takiego paragonu należy wpisać dane swojej firmy z adresem oraz opisać rodzaj zakupionego towaru.
Jak rozliczyć wykorzystanie własnego transportu w zagranicznej wycieczce firmowej?
Kiedy na wycieczce firmowej korzysta się z prywatnego środka transportu, ale w celach działalności, to koszty z tego tytułu również można odliczyć. Wysokość odliczenia będzie zależeć od przejechanych kilometrów. Stawki za każdy kilometr własnym transportem, wynika z rozporządzenia i zależą od wykorzystywanego środka lokomocji, bo przecież poruszać się można nie tylko samochodem, ale także motocyklem lub motorowerem. Aby mieć pewność, że dobrze zakwalifikowaliśmy poniesione wydatki w trakcie wycieczki firmowej do Indonezji, lepiej skonsultować się z kimś bardziej doświadczonym. Dzięki temu możemy uniknąć nieprzyjemności, ponieważ urzędy skarbowe nie będą później chciały słuchać naszych tłumaczeń. Po to do swojej dyspozycji mamy księgowych i doradców w urzędach, by w razie trudności korzystać z ich usług.