Nieprzyjemny zapach w kabinie, nieustannie zaparowane szyby, powtarzające się usterki klimatyzacji – wszystko to może być sygnałem, że system wentylacji w Twoim samochodzie wymaga wyczyszczenia. Podpowiadamy, jak pozbyć się z wnętrza samochodu nie tylko nieprzyjemnych woni i zanieczyszczeń, ale także drobnoustrojów, mogących mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie osób podróżujących pojazdem.
Wentylacja w samochodzie – kontrola i przygotowanie do czyszczenia
Aby zadbać o wentylację w samochodzie, powinieneś przede wszystkim wyrobić sobie nawyk regularnego kontrolowania stanu klimatyzacji oraz jej czyszczenia. Jeżeli Twój samochód jest nowy, serwisowanie klimatyzacji należy przeprowadzić po raz pierwszy po 2-3 latach od jego zakupu, a następnie – powierzać profesjonalistom tę czynność co 2 lata. Pamiętaj też, że serwis klimatyzacji warto przeprowadzać po każdej zimie, zwłaszcza jeśli nie masz w zwyczaju włączać w samochodzie nadmuchu – nieużywana klimatyzacja w chłodniejszych miesiącach dość szybko ulega zawilgoceniu.
Zanim zajmiesz się samodzielnym czyszczeniem wentylacji lub oddasz auto w ręce profesjonalistów, zadbaj o stan kokpitu. Przewietrz samochód, wytrzep dywaniki i, jeśli są wilgotne, dokładnie je osusz. Oczyść też wloty powietrza znajdujące się w kabinie – prawdopodobnie znajdziesz na nich warstwę kurzu, pyłu, resztek liści. Dzięki tym czynnościom sprawisz, że czyszczenie wentylacji będzie znacznie efektywniejsze.
Jak samodzielnie wyczyścić wentylację?
Wentylację możesz z powodzeniem wyczyścić samodzielnie – pamiętaj jednak, że jest to sposób na odświeżenie auta, a nie pozbycie się z samochodu wszelkich drobnoustrojów i grzybów. Samodzielne czyszczenie wentylacji należy traktować jako uzupełnienie profesjonalnego serwisowania, wykonywanego co 2 lata.
Aby wyczyścić wentylację w samochodzie, postępuj według następujących kroków:
- Zaopatrz się w preparat w sprayu przeznaczony do czyszczenia wentylacji. Kupisz go w sklepie z kosmetykami samochodowymi za około 20-50 zł.
- Przygotuj samochód. Usuń z kokpitu bagaże, żywność, a także foteliki dziecięce. Zdemontuj zagłówki (usprawni to cyrkulację powietrza podczas czyszczenia).
- Starannie zamknij szyby i otwórz nawiewy powietrza.
- Ustaw klimatyzację na maksymalny, chłodny nawiew oraz zamknięty obieg powietrza. Wcześniej zakupiony preparat rozpyl w kokpicie. Włącz silnik i klimatyzację.
- Tak przygotowany samochód pozostaw na 15-20 min.
- Otwórz auto i dokładnie je wywietrz.
Kabinowy filtr powietrza – istotny dla prawidłowej wentylacji detal
Kabinowy filtr powietrza to element o dużym znaczeniu dla prawidłowej wentylacji w samochodzie. Odpowiada on za efektywność pracy klimatyzacji. Z czasem gromadzą się na nim osady, piasek, resztki owadów, pleśń czy szkodliwy dla zdrowia pył z klocków hamulcowych oraz opon. Filtr kabinowy należy kupować w profesjonalnym sklepie z częściami samochodowymi oraz wymieniać co rok lub po przejechaniu 15-20 tys. km. Jeżeli poruszasz się po piaszczystych lub silnie zapylonych drogach, powinieneś w szczególny sposób zadbać o kabinowy filtr powietrza.
Profesjonalne metody dla całkowitego usunięcia zanieczyszczeń
Pamiętaj o tym, żeby co jakiś czas gruntownie wyczyścić wentylację za pomocą profesjonalnych metod. Poniżej przedstawiamy przykładowe techniki i środki, którymi posługują się fachowcy.
Czyszczenie pianką
To łatwy i tani sposób czyszczenia wentylacji w samochodzie. Za pomocą wężyka, wprowadzonego przez otwory nawiewów, wprowadza się do systemu wentylacji piankę o właściwościach odkażających. Wadą tej metody jest fakt, iż jeśli zostanie ona nieprawidłowo przeprowadzona, może przyczynić się do uszkodzenia elektroniki.
Ozonowanie
To bardzo skuteczny zabieg polegający na czyszczeniu kokpitu za pomocą ozonu. Pozwala pozbyć się przykrych zapachów i praktycznie całkowicie wyeliminować drobnoustroje i pleśń rozwijające się w przewodach wentylacyjnych.
Ultradźwięki
Bardzo nowoczesna metoda czyszczenia wentylacji. Wprowadzony do klimatyzacji detergent jest rozbijany i rozprowadzany za pomocą ultradźwięków, dzięki czemu dociera do każdego zakamarka i skutecznie dezynfekuje wentylację.
Autorami tekstu są specjaliści ze sklepu motochemia.pl – motoryzacyjnego sklepu z akcesoriami, kosmetykami oraz częściami samochodowymi.