Wypadek w warsztacie samochodowym podczas pracy – co Cię chroni?

Praca w warsztacie samochodowym to wymarzone zajęcia dla osób, które interesują się motoryzacją, uwielbiają pracować przy autach, a jednocześnie mają doświadczenie i kwalifikacje do wykonywania zawodu mechanika samochodowego. Warto jednak pamiętać, że jest to zajęcie, które dostarcza nie tylko sporo przyjemności, ale również jest obarczone dosyć dużym ryzykiem różnych wypadków przy pracy.

Wypadki w warsztatach samochodowych zdarzają się dosyć często, jeśli porównamy te miejsca pracy do innych firm. Warto jednak pamiętać, że najczęściej wypadki związane są z niewłaściwym zabezpieczeniem stanowiska pracy lub z brakiem zachowania podstawowych środków ostrożności. Dlatego też pracodawca i pracownik powinni dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie kwestie związane z zabezpieczeniem stanowiska pracy były na jak najwyższym poziomie.

Co robić tuż po wypadku przy pracy?

Jeśli w warsztacie zdarzy się wypadek przy pracy, pracodawca powinien przede wszystkim powiadomić odpowiednie służby włącznie z inspekcją pracy. Inspektorzy będą sprawdzali przede wszystkim, czy stanowisko pracy było właściwie zabezpieczone oraz z czyjej winy zdarzyła się dana sytuacja. Zdarza się często, że wypadek jest po prostu nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, jednak bywa i tak, że jest on związany z rażącym zaniedbaniem ze strony pracownika lub pracodawcy. W przypadku wypadku przy pracy pracownika zdecydowanie chroni prawo pracy. Przede wszystkim ma on prawo do stuprocentowo płatnego zwolnienia lekarskiego, jeśli okaże się, że wypadek na dłuższy czas wyłączy go z możliwości świadczenia pracy. Kolejna kwestia to możliwość ubiegania się o zadośćuczynienie czy odszkodowanie, gdy pracownik uległ wypadkowi z nieswojej winy. Warto też sprawdzić, czy pracowników nie chroni żadne dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu można by dochodzić kolejnych roszczeń pieniężnych.

Gdy pracodawca zrzuca winę za wypadek na pracownika

Wypadki w warsztatach samochodowych zdarzają się i raczej nie da się ich w stu procentach uniknąć. Z perspektywy pracownika bardzo ważne jest to, jak w takiej sytuacji zachowa się pracodawca – czy będzie przestrzegał wszystkich przepisów, czy jednak będzie próbował uniknąć odpowiedzialności czy wypłacenia pracownikowi jakiegokolwiek odszkodowania. Jeśli pracodawca zachowa się nieuczciwie, warto od razu szukać sobie nowego zatrudnienia, gdyż praca w firmie, która nie szanuje pracowników i nie dba o ich bezpieczeństwo mija się z celem. Warto więc nawet jeszcze na zwolnieniu lekarskim rozglądać się za nowym zatrudnieniem na lepszych warunkach. Pomocne mogą być ogłoszenia praca, gdzie można znaleźć sporo branżowych ogłoszeń w różnych lokalizacjach. Mechanicy samochodowi poszukiwani są praktycznie zawsze i jest to zawód, który nie musi obawiać się kryzysu. Jeśli więc szybko zaczniemy szukać zatrudnienia, z pewnością równie szybko znajdziemy nową pracę. Warto jednak przy nowym pracodawcy upewnić się, że wszystkie zasady i warunki bezpieczeństwa są na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *