Wypożyczamy samochód – na co zwrócić uwagę wynajmując auto?

wynajem-samochodow

Mimo tego, że w dzisiejszych czasach samochód posiada większa część społeczeństwa to zdarza się, że potrzebne jest nam auto „do zadań specjalnych”, jak np. w przypadku przeprowadzki lub przewiezienia większej ilości towarów czy sprzętów o dużych gabarytach. Bywa też tak, że dysponujemy samochodem małym, a organizujemy podróż w większym gronie, wybieramy się gdzieś całą rodziną lub z ekipą znajomych. Właśnie w takich sytuacjach możemy skorzystać z możliwości wypożyczenia samochodu.

Na rynku usług motoryzacyjnych istnieje wiele wypożyczalni samochodów. Są to wypożyczalnie tzw. sieciowe lub mniejsze: lokalne oraz posiadające kilka oddziałów. Są takie, które oferują tylko wynajem samochodów osobowych oraz takie, gdzie oferta jest bardziej rozbudowana, a flota wzbogacona o samochody dostawcze, transportowe, ciężarowe. Inne oferują wypożyczenie pojazdów specjalistycznych, dostępne są u nich chłodnie, kontenery z windą, naczepy kurtynowe, izotermiczne. Wybór mamy naprawdę spory i nie ma problemu, aby znaleźć odpowiedni samochód.

Wybieramy odpowiedni samochód

Jeżeli chodzi o wynajem samochodu osobowego to weźmy pod uwagę to, czy będziemy go użytkować w mieście jeżdżąc po miejskich ulicach, czy też może wybieramy się na długą trasę gdzie pokonamy wiele kilometrów, a stan dróg może być nieco gorszy. W długą trasę wybierzmy samochód komfortowy zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Zadbajmy o to, aby wszystkie osoby miały wystarczająco dużo miejsca, w przeciwnym razie warunki jazdy będą uciążliwe. Warto zdecydować się na samochód z przestronnym i funkcjonalnie wyposażonym wnętrzem. Nawet drobne udogodnienia mogą podnieść satysfakcję z jazdy. Wypożyczalnie wychodzą także naprzeciw osobom, które oprócz standardowego wyposażenia potrzebują dodatkowych sprzętów, proponując wyposażenie dodatkowe. Takim przedmiotem może być nawigacja GPS, fotelik samochodowy dla dziecka czy przenośna lodówka, jakże przydatna podczas długiej podróży. To nie wszystko, gdy przyjdzie nam zmierzyć się z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, możemy wypożyczyć nawet łańcuchy śnieżne!

Przy wybieraniu samochodu dostawczego ważne jest przede wszystkim to, jakie towary będziemy nim przewozić. Czy potrzebujemy furgonu, czy większego auta z plandeką? Porównajmy wymiary skrzyni ładunkowej, tak aby na miejscu nie okazało się, że meble nie zmieszczą nam się do wnętrza auta lub gabaryty przewożonej rzeczy okazały się większe, niż wydawało nam się „na oko”. Zabezpieczmy też sprzęty tak, aby nie przesuwały się podczas jazdy.

O co warto zapytać?

W większości wypożyczalni obowiązuje limit kilometrów, jakie możemy pokonać wypożyczonym samochodem w ciągu doby. Oszacujmy więc, ile kilometrów liczy całkowita trasa, którą chcemy przemierzyć w trakcie wyjazdu czy wycieczki. Przy wynajmie krótkoterminowym obowiązuje limit dobowy, przy wynajmie długoterminowym jest to z góry ustalony limit miesięczny. Za przekroczenie ustalonego limitu zostaniemy obciążeni opłatą (za każdy dodatkowo przejechany kilometr).

Jeszcze jedna ważna kwestia, jeżeli wypożyczonym samochodem wybieramy się w podróż zagraniczną. Musimy koniecznie poinformować wypożyczalnię, że planujemy wyjazd poza granicę naszego kraju, za zgodę na taki wyjazd pobierana jest niewielka opłata. Wówczas możemy swobodnie przemieszczać się na terenie Unii Europejskiej i strefy Schengen. Jeśli chcemy wyjechać wynajętym pojazdem w bardziej odległe miejsca, już poza granicę UE, to opłata będzie wyższa.

Te wszystkie zasady powinny być ujęte w regulaminie wypożyczalni, zapoznajmy się z nim przed podpisaniem umowy najmu, dopytajmy o wszelkie kwestie, co do których nie mamy pewności. Każda profesjonalna wypożyczalnia posiada dokładny regulamin, w którym ujęte są wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące świadczonych usług. Załącznikiem powinien być także cennik uwzględniający wysokość opłat za wynajem oraz wykaz opłat dodatkowych. Jeżeli czegoś nie wiemy, nie bójmy się pytać. Pracownicy wypożyczalni powinni wszystko szczegółowo wyjaśnić. Gdy wybierzemy już odpowiedni samochód i dopełnimy niezbędnych formalności, będziemy mogli bez przeszkód użytkować pojazd zgodnie z naszymi planami.

Tekst powstał we współpracy z firmą CAR-RENTAL.PL

2 komentarze “Wypożyczamy samochód – na co zwrócić uwagę wynajmując auto?”

  1. Właśnie chcemy z mężem wynająć jakiś samochód transportowy ponieważ przeprowadzamy się do nowego mieszkania (te segmentowce z oferty http://www.tanga.pl). Jak samochód najlepiej wybrać aby nie był za mały ale, żeby też nie był trudny w obsłudze. Ja będę kierowcą bo mąż ma problemy z kręgosłupem i nigdy nie prowadziłam takiego dużego auta. Proszę o rady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *