Jak wypożyczyć samochód w Tarnowie? Poradnik dla początkujących.

Na wypożyczenie auta decyduje się coraz więcej osób. Jeżeli nigdy jeszcze nie wypożyczałeś samochodu, z pewnością zastanawiasz się, jak przebiega ten proces. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź poniżej. 

Na co zwrócić uwagę, wypożyczając auto?

Zawierając umowę najmu pojazdu, jest kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim sprawdź, aby czas wynajęcia pojazdu wynosił tyle dni, ile będziesz potrzebował. Warto dowiedzieć się także, co w sytuacji, kiedy wyjazd nieoczekiwanie przedłuży się lub kiedy samochód będzie potrzebny Ci krócej, niż wcześniej planowałeś. Po drugie, zwróć uwagę, jakie są godziny odbioru oraz oddania samochodu, bowiem każda wypożyczalnia może stosować w tym zakresie inne zasady. Może się zdarzyć, że np. doba najmu rozpocznie się o 10. W takiej sytuacji, jeżeli zwrócisz auto pół godziny później, możesz zostać obciążony dodatkowymi kosztami.

Należy sprawdzić także, jaki jest limit kilometrów, które możesz przejechać samochodem oraz jakie będą konsekwencje, jeżeli go przekroczysz. Może się także zdarzyć, że wypożyczalnia nakłada ograniczenia wiekowe, np. na młodych kierowców. Wówczas opłaty mogą być wyższe niż w przypadku kierowcy z dłuższym stażem. Warto zatem zweryfikować tego typu kwestie, aby niepotrzebnie nie przepłacać. Co więcej, warto zweryfikować, czy w umowie nie wpisano tzw. wkładu własnego, czyli kwoty, do której najemca będzie odpowiadał za ewentualne uszkodzenia. Jeżeli tak, warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia.

Jakie dokumenty są potrzebne w celu wypożyczenia auta?

W dużej mierze będzie zależało to od wypożyczalni. Oczywistym jest jednak, że firma wynajmująca samochód będzie wymagała okazania dokumentu prawa jazdy. Możesz zostać także poproszony o przedłożenie drugiego dokumentu, np. dowodu osobistego, aby potwierdzić dane zawarte w prawie jazdy.

Oprócz tego wypożyczalnie z reguły wymagają, aby wpłacić kaucję, zabezpieczającą właściciela pojazdu przed ewentualnymi szkodami, jakie mogłyby zostać wyrządzone w czasie trwania okresu wypożyczenia przez kierowcę lub osoby postronne. Kwestie te jednak są różne, w zależności od konkretnej wypożyczalni, zatem kiedy wypożyczalnia samochodów w Tarnowie zostanie już przez Ciebie odnaleziona, to pytaj o tego typu warunki u źródła. Na większość pytań z pewnością znajdziesz odpowiedź na stronie danej wypożyczalni.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru i oddawania auta?

Odbierając auto z wypożyczalni, sprawdź przede wszystkim, jaki jest stan pojazdu z zewnątrz oraz wewnątrz. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, zgłoś je pracownikowi, chyba że wcześniej wpisano je już w karcie pojazdu. Wówczas unikniesz późniejszych nieprzyjemności, ponieważ będziesz miał pewność, że nie zostaniesz obarczony winą za wyrządzenie tychże uszkodzeń.

Z kolei zwracając auto, podpisz odpowiedni protokół. Taki dokument zapewni Ci bezpieczeństwo, bowiem pracownik wypożyczalni potwierdzi w nim, że samochód został oddany w stanie niebudzącym zastrzeżeń pod względem mechanicznym oraz lakierniczym. Sprawdź także, jakie są warunki zwrotu kaucji – czy wypożyczalnia zwróci ją w gotówce, czy też przeleje na odpowiedni rachunek bankowy, a jeżeli korzysta właśnie z tej drugiej opcji, to zapytaj, po jakim czasie możesz spodziewać się przelewu.

 

 

 

Polecamy:
Porównywarka ubezpieczeń OC i AC Mubi + kod rabatowy 150 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *