Zamontowanie haka w aucie wziętym w leasing

leasing

Hak holowniczy zamontowany w aucie osobowym umożliwia podpięcie przyczepy oraz jest komfortowym rozwiązaniem pozwalającym podczepić bagażniki rowerowe. Montaż haka to czynność bardzo popularna wśród kierowców pojazdów. Jednak w przypadku dokonywania takiej modyfikacji w leasingowanym samochodzie musimy uzyskać zgodę leasingodawcy.

Artykuł został przygotowany przez redakcje oddziału Go-leasing Warszawa

Procedura uzyskania zgody

Jako, że formalnym właścicielem pojazdu wziętego w leasing jest firma leasingowa, przy każdej próbie modyfikacji musimy wystąpić do niej o zgodę.  Montaż haka holowniczego również zalicza się do czynności wymagających pozwolenia od leasingodawcy. Przeważnie posiadają oni gotowe wzory wniosków, które po wypełnieniu i podpisaniu należy dostarczyć. Jeśli nasz leasingodawca zaakceptuje  wniosek, po zamontowaniu haka należy również wykonać badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów.

Sprawdź także: Roszczenie o naprawienie szkody z tytułu wad przedmiotu leasingu

Wzmianka w dowodzie rejestracyjnym

Na koniec badania technicznego pojazdu po montażu haka stacja kontroli wystawi nam pokwitowanie. Leasingobiorca jest zobowiązany dostarczyć to pokwitowanie firmie leasingowej wraz z dowodem rejestracyjnym pojazdu. Po dokonaniu tej czynności oddelegowany do tego pracownik leasingodawcy w imieniu klienta udaje się do Wydziału Komunikacji w miejscu rejestracji auta, by umieścić adnotację o zamontowaniu haka holowniczego w dowodzie rejestracyjnym.

Sprawdź także: Leasingowany samochód odpłatnie użyczony żonie prowadzącej działalność gospodarczą

Przybliżone koszty zamontowania haka

Każda modyfikacja dokonana w leasingowanym aucie to koszt, którym obciążany jest klient. Jest to zupełnie normalne zjawisko, ponieważ to leasingobiorca użytkuje ten pojazd na co dzień. Montując hak holowniczy w samochodzie wziętym w leasing musimy się liczyć z tym, że koszty będą nieznacznie wyższe niż w przypadku montażu w zwykłym samochodzie. Każda firma leasingowa nalicza sobie opłatę manipulacyjną, która pokrywa koszty wydania pozwolenia na dokonanie montażu oraz dokonania adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Taka opłata to najczęściej kwota w granicach 100 – 200 złotych.

Jeden komentarz dla wpisu “Zamontowanie haka w aucie wziętym w leasing”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *