Zawody bez matury – gdzie nie jest wymagana?

W dzisiejszych czasach źródłem sukcesu w życiu zawodowym wcale nie jest ukończenie studiów i posiadanie wyższego wykształcenia. Co więcej, wiele osób nie ma nawet matury, a doskonale radzą sobie w życiu zawodowym i nie narzekają na słabe zarobki. Jeśli więc komuś noga się powinie i nie uda się zdać egzaminu dojrzałości, nie ma co panikować. Przede wszystkim, egzamin zawsze można powtórzyć w kolejnym terminie. A po drugie – można w tym czasie sprawdzić, że życie bez matury wcale nie jest niemożliwe.

W wielu zawodach zamiast jakichkolwiek dyplomów studiów wyższych czy nawet świadectwa dojrzałości potrzebne są przede wszystkim umiejętności, kwalifikacje i kompetencje. Dotyczy to przede wszystkim szkół zawodowych, które kształcą fachowców w różnych specjalizacjach, a po których nie trzeba wcale zdawać matury. O wiele ważniejsze są egzaminy zawodowe, które dają absolwentom konkretne umiejętności, a także dokumenty poświadczające ich uprawnienia.

Bez matury w zawodach technicznych

W wielu zawodach technicznych, związanych przede wszystkim z branżą budowlaną, matura nie jest wymagana. Fachowcy doskonale radzą sobie na rynku pracy, a pracodawców nie interesuje, czy posiadają świadectwo zdania egzaminu maturalnego. Ważne jest to, co konkretnie potrafią i jak radzą sobie w praktycznej pracy. Specjaliści z różnych branż, którzy posiadają potwierdzone kwalifikacje, doskonale radzą sobie na rynku pracy, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ci, którzy decydują się na zatrudnienie poza krajem, zarabiają kilka razy więcej niż w Polsce osoby z wyższym wykształceniem czy maturą. Pamiętajmy bowiem, że świadectwo dojrzałości nie jest wyznacznikiem naszej wiedzy czy kompetencji, nie potwierdza też żadnych konkretnych umiejętności. Matura jest egzaminem ogólnym, po którym wcale nie można tak szybko znaleźć pracy. Osoby z maturą, ale bez żadnych dodatkowych kwalifikacji czy umiejętności, pracują najczęściej w mało wymagających zawodach i branżach, a co za tym idzie, raczej niewiele zarabiają.

Warto myśleć dwutorowo

Zarabianie bez matury jest możliwe i wiele osób doskonale radzi sobie bez tego jednego papierka nawet przez całe życie. Inne osoby myślą natomiast nieco inaczej. Najpierw wolą mieć fach w ręku, który daje im konkretne uprawnienia i możliwości pracy zawodowej, a dopiero później zabierają się za dalszą edukację. To dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybko wejść na rynek pracy i zarabiać własne pieniądze. Sporo trzeba wtedy oczywiście włożyć w samodzielną naukę. Na https://sklep.nowaera.pl/ można znaleźć sporo poradników, repetytoriów czy innych pomocy naukowych, które przydadzą się osobom uczącym się zaocznie. Skondensowana wiedza i zebrane w jednym miejscu najważniejsze informacje pozwalają szybko przygotować się do egzaminu dojrzałości. Maturę można zrobić w różnego rodzaju szkołach zaocznych, weekendowych, które nie kolidują z wykonywaną pracą. Dzięki temu potwierdzimy kolejny poziom wykształcenia i będziemy mogli wybrać się na studia związane z zawodem, który aktualnie wykonujemy. W wielu branżach bowiem fachowcy bez studiów wyższych zarabiają dobrze, ale mogą jeszcze lepiej, gdy zdobędą na przykład tytuł inżyniera i kolejne związane z nim uprawnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *