Osoby zmieniające dietę już po krótkim czasie czują zmianę w samopoczuciu, jaką spowodowała zmiana diety i wprowadzenie nowych, zdrowych nawyków. Na zdrową dietę stawiają nie tylko osoby chcące zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale również osoby zmagające się z wszelkiego rodzaju chorobami oraz sportowcy. Każda z wymienionych grup posiada dietę, różniącą się swoją specyfiką, bowiem chce osiągnąć różne cele. Jak więc widać, każdy kto wprowadzić zmianę w swoich dotychczasowych nawykach powinien rozważyć, co chce osiągnąć, a następnie skonsultować się ze specjalistą, który pomoże obrać odpowiednią drogę.
Dieta wśród sportowców
Sportowcy są szczególną grupą, bowiem to właśnie dieta jest jednym z głównych elementów, które wpływają na ich formę, co jest szczególnie istotne podczas zawodowego uprawiania sportu. Można śmiało rzec, że to właśnie dieta jest uzupełnieniem sportu, a nie na odwrót, jak to wygląda w większości przypadków. Warto pamiętać, że profesjonalni sportowy współpracują na co dzień z dietetykami, którzy układają indywidualny plan żywieniowy dla swoich podopiecznych, aby nie tylko nie zrobić im krzywdy, ale przede wszystkim maksymalnie podnieść ich formę. Jest to zdrowe podejście i oczywiście pomaga w osiąganiu zadowalających efektów w sporcie.
A co z kierowcami?
Wydaje się błędnie, że kierowcy rajdowi pracują „tylko rękami”, przez co utrzymanie formy poprzez zdrową dietę i ćwiczenia jest kwestią zbędną. Jest to oczywiści błędne przekonanie i aby się o tym przekonać warto się jest przyjrzeć samej specyfice pracy zawodowego kierowcy rajdowego. Na pierwszy rzut oka faktycznie wydaje się, że zawodowy kierowca nie potrzebuje dobrej formy, a jedynie umiejętności kierowcy. Doświadczenie „za kółkiem” jest oczywiście nadrzędną kwestią, jednak może dać jeszcze większe efekty w połączeniu z innymi atutami kierowcy.
Na co więc powinien postawić kierowca rajdowy?
Przede wszystkim koncentracja i umiejętność szybkiej reakcji na to, co dzieje się na torze. Oczywiście cechy te można wyćwiczyć, jednak kluczową rolę w ich wypracowaniu dają dobry jakościowo sen oraz regularny odpoczynek. Tylko wówczas można liczyć na maksymalne skupienie na torze. Jazda za kółkiem, zwłaszcza w tak emocjonujących warunkach, jakie daje wyścig wymagają ciężkiej pracy rąk i górnej części ciała, dlatego też treningi na siłowni, oprócz samych ćwiczeń wytrzymałościowych rozwijają mięśnie rąk i karku, przekładając się na lepszą pracę z samochodem (warto także zadbać o nasze uda, przydatne ćwiczenia znajdziemy np. tutaj http://eporady.eu/cwiczenia-na-uda/). Nie bez znaczenia w całej pracy kierowcy rajdowego jest ogólna forma, która jest możliwa do wypracowania za pomocą zdrowej, lekkiej diety. Tu w grę wchodzi dietetyk, który dopasowuje jadłospis we współpracy z regularnymi treningami.
Co dają zdrowe nawyki w karierze kierowcy?
Osoby nie mające styczności z codziennością kierowcy rajdowego nie zdają sobie sprawy ze specyfiki wyrzeczeń i stylu życia, jaki muszą prowadzić, aby osiągnąć wysokie wyniki. Wbrew pozorom w tym statycznym wydawałoby się sporcie niemałą rolę odgrywa dieta i regularny trening.
Drogie panie odchudzanie proponuje zacząc od motywacji.
motywacja jest ważna ale często też wymusza to na nas choroba. mój kolega z pracy zachorował na cukrzycę i musiał rzucić tłuste jedzenie, słodycze, alkohol itd. Choć może i tutaj zadziałała właśnie motywacja? Albo zdrowie albo jedzenie 🙂 Odwiedził nawet gabinet stomatologiczny kraków i wyleczył sobie wszystkie zęby. Powiedział, że zaczyna nowy etap w życiu. Póki co mu się to udaje.