Akcyza i jej stawki za samochód sprowadzony z USA

Akcyza ma formę podatku i – w przypadku samochodów sprowadzanych z USA – jest ona traktowana jako przekazanie części korzyści materialnych, uzyskanych z tytułu zakupu określonego dobra. Kupując auto z USA, trzeba ją uiścić w terminie 14-tu dni od momentu przyjazdu pojazdu do Polski. Zaświadczenie o uiszczeniu tejże opłaty będzie jednym z niezbędnych dokumentów przy rejestracji auta.

Akcyza – ile trzeba zapłacić?

Akcyza jest naliczana w oparciu o ogólną wartość rynkową, co uniemożliwia obniżenie kwoty na umowie w celu jej obniżenia. Akcyzę nalicza się procentowo, a jej wartość jest określona poprzez pojemność silnika.

Dla silników o pojemności do 2 litrów (2000 cm3) stawka akcyzy wynosi zaledwie 3.1 procent. W przypadku silników o większej pojemności opłata ta znacznie wzrasta, bo do wartości 18.6 procent. Jest to dużo, biorąc pod uwagę fakt, że większość Polaków ściąga do ojczyzny właśnie takie auta. Co ważne, stawka ta nie zmienia się również w zależności od stanu technicznego, bądź wieku pojazdu.

Akcyza a specyficzne warunki techniczne

Akcyzę pomijamy w przypadku zabytków. Jeśli samochód ma taki status, a obejmuje on wszystkie pojazdy powyżej 30 lat, nie musimy za niego uiszczać wspomnianej opłaty. Zasada ta dotyczy samochodów o dowolnej pojemności silnika.

Ta sama zasada dotyczy zresztą pojazdów elektrycznych. W myśl nowych przepisów, obrót samochodami elektrycznymi ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza, dzięki czemu UE w pewien sposób zachęca swoich obywateli, by kupowali właśnie takie auta. Jakie formalności należy spełnić by uniknąć akcyzy? Przede wszystkim trzeba złożyć w Urzędzie Celnym odpowiednie pismo.

A jaka akcyza na auta z USA zostanie naliczona w przypadku samochodów hybrydowych? Niestety przepisy zdejmujące z obywateli obowiązek zapłaty akcyzy w przypadku tego typu aut wygasły z początkiem tego roku. Odtąd wszystkich miłośników hybryd obowiązują te same stawki, co zwykle.

Podsumowanie

Przepisy dotyczące akcyzy i jej wysokości są wciąż niekorzystne z punktu widzenia zwykłych obywateli. Niestety – jak na razie – nie zanosi się, by coś na tym polu miało się zmienić.

Źródło: https://usaimport.pl/

Jeden komentarz dla wpisu “Akcyza i jej stawki za samochód sprowadzony z USA”

  1. Stawki akcyzy na samochody w naszym kraju to na prawdę spory problem. W innych krajach Europy importując samochód np. z USA nie będziemy ograbieni z pieniędzy. Mówi się niestety trudno i żyje dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *