Budżet na święta zgodny z możliwościami? To całkiem proste!

Czy wiesz, że Polacy wydali w zeszłym roku na Boże Narodzenie kilka miliardów złotych? To dużo kart ze zdjęciami, spersonalizowanych prezentów, lasek-cukierków, świątecznej muzyki, czapek Mikołaja i świecących ozdób. Ale jeśli nie planujesz pominąć Bożego Narodzenia w tym roku, znajdziesz się również w tej maszynie i możesz się spłukać.

Aby cieszyć się sezonem prezentów bez nadmiernych wydatków spowodowanych poczuciem winy, musisz ustalić świąteczny budżet, odłożyć pieniądze na świąteczny fundusz – a następnie trzymać się swoich planów. Po ustaleniu planu możesz robić zakupy, spędzać czas i cieszyć się świątecznym klimatem bez wstydu i kłopotów finansowych.

Co to jest budżet zerowy?

Po pierwsze. Zanim przejdziemy do tematu, potrzebujesz trochę informacji na temat budżetów zerowych. To całkiem proste: Twój dochód minus wydatki równa się zero.

Innymi słowy, jeśli zarabiasz 3000 zł miesięcznie, chcesz, aby każdy wydany, zaoszczędzony, oddany lub zainwestowany grosz dochodził do 3000 zł. W ten sposób wiesz, dokąd zmierza każdy z twoich ciężko zarobionych groszy. Bez budżetu możesz pewnego dnia spojrzeć i stwierdzić, że nie masz pieniędzy – i nie masz pojęcia, gdzie to w ogóle poszło. Dlatego posiadanie budżetu jest tak ważne przez cały rok, zwłaszcza gdy próbujesz powstrzymać świąteczne wydatki przed wypadnięciem z toru.

Jak zrobić świąteczny budżet od zera?

W klasycznym bożonarodzeniowym filmie Kevin McCallister planuje rozprawić się z intruzami w swoim domu – trochę kleju tutaj, tam kilka szklanych ozdób i kilka wahadłowych puszek po farbie. O co nam chodzi? Cóż, tak jak on, potrzebujesz planu – a świąteczny budżet to twój plan. Oto jak zrobić go za pomocą kilku prostych kroków.

Zapisz swój miesięczny dochód.

Co się liczy jako dochód? Łatwe – wszelkie pieniądze, które przynosi gospodarstwo domowe każdego miesiąca, stanowią dochód. Obejmuje to takie rzeczy, jak wypłaty, dochody z małych firm, prace poboczne, dochód rezydualny i wszelkie inne przychodzące pieniądze.

Możesz znaleźć aplikację do budżetowania i zacznij wszystko zapisywać. Jeśli to pieniądze, które wpłyną na Twoje konto w tym okresie świątecznym, to się liczy!

Zapisz swoje wydatki.

Chociaż bardzo koncentrujemy się na Twoim budżecie świątecznym, nie oznacza to, że możemy ignorować wszystkie Twoje regularne miesięczne wydatki. Tak więc przed rozpoczęciem miesiąca zapisz każdy wydatek, o którym wiesz, że jest na Twojej drodze, a nie tylko ile musisz przeznaczyć na kosze świąteczne z https://fabulosa.pl. Pamiętaj, aby rozpocząć budżet od czterech ścian – czyli żywności, mediów, schronienia i transportu. Po pokryciu tych niezbędnych rzeczy, wypisz swoje inne miesięczne wydatki, takie jak rachunki za internet, telefon i wszystko pomiędzy.

A ponieważ szykujemy się na święta, nie myślcie tylko o oszczędzaniu na prezenty i zapomnijcie o wszystkich innych radościach, które towarzyszą okresowi Bożego Narodzenia. Prawdopodobnie będziesz potrzebować takich rzeczy, jak opakowanie na prezent, dekoracje i składniki do wszystkich tych pysznych świątecznych potraw, które robisz co roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *