Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Układ klimatyzacji pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pojazdu, nawet podczas upalnych dni. Klimatyzacja jest niezwykle ważna dla osób, które dużo podróżują, dając komfort i wygodę użytkowania. Układ wymaga jednak regularnej kontroli oraz serwisu, dzięki czemu można uniknąć kosztownych napraw i zapewnić mu optymalną pracę.

Jak dbać o klimatyzację?

Samodzielne dbanie o klimatyzację nie jest możliwe, wymaga odpowiedniej wiedzy, sprzętu i sprawdzania szczelności całego układu. Tego typu usługami specjalizuje się warsztat samochodowy Akroma. Raz do roku właściciel pojazdu powinien wykonywać serwis klimatyzacji, podczas którego zostanie sprawdzony cały układ i fachowcy dokonają uzupełnienia czynnika chłodzącego, który odpowiada za wydajność klimatyzacji. Jednocześnie wymieniony zostanie filtr kabinowy. Niezwykle ważne jest również oczyszczanie układu klimatyzacji. Starsza metoda zwana ozonowaniem polega na oczyszczaniu wnętrza pojazdu i klimatyzacji ozonem, natomiast nowsza metoda opiera się na wykorzystaniu do tego celu ultradźwięków. Oczyszczanie klimatyzacji likwiduje zarodniki grzybów, bakterie oraz kurz, które zbierają się w przewodach – dzięki temu nie oddychamy takimi zanieczyszczeniami po uruchomieniu klimatyzacji.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Pełen serwis klimatyzacji z przeglądem i odgrzybianiem to koszt rzędu 150 złotych. Jeżeli zdecydujemy się na uzupełnienie czynnika chłodzącego, kosztu wzrosną do około 200 złotych. Oczywiście każdy serwis ma inny cennik, dlatego podane ceny są orientacyjne. Warsztat samochodowy Akroma to miejsce, w którym można wykonać pełen serwis, jednak ostateczna decyzja zawsze należy do klienta. Z pewnością warto dbać o klimatyzację, ponieważ jej prawidłowe działanie ma decydujący wpływ na komfort jazdy. Jeśli mimo uruchomionej klimatyzacji nie czujemy spadku temperatury, szyby zaczynają parować lub wyczuwamy nieprzyjemny zapach z układu, najwyższa pora odwiedzić serwis samochodowy, w którym dokonamy serwisu klimatyzacji.

Przeczytaj także:
Jak umyć szyby w aucie, nie pozostawiając smug?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *