Jak umyć szyby w aucie, nie pozostawiając smug?

Czyste szyby zapewniają dobrą widoczność, a ta z kolei podnosi bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu. Dzięki czystym szybom prędzej zobaczysz przeszkody lub zdarzenia na drodze i będziesz mieć więcej czasu na reakcję. Dowiedz się, jak skuteczniej wyczyscić szyby swojego pojazdu.

Jakie zabrudzenia znajdziesz na szybach?

Szyby, jak i cała karoseria, narażone są na różne zabrudzenia, spośród których część może być naprawdę trudna do usunięcia. Zachlapania i kurz należą do tych zabrudzeń, które usuwa się najłatwiej. Niestety oprócz nich na szybach mogą pojawić się również ptasie odchody, soki z drzew czy zaschnięte owady. Na tego typu zabrudzenia potrzebne są już kosmetyki samochodowe o silniejszym działaniu.

Czego używać do mycia szyb w samochodzie?

Na rynku jest bardzo wiele środków czyszczących przeznaczonych do szyb samochodowych. Jednak nie wszystkie radzą sobie dobrze z każdym rodzajem zabrudzeń. Warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas zakupu i wybrać takie preparaty, które:

  • usuwają zaschnięte soki z drzew,
  • pozbywają się tłustych plam,
  • radzą sobie z zaschniętymi insektami,
  • zapobiegają parowaniu szyb,
  • opóźniają ponowne osadzanie się zabrudzeń.

Bardzo cennym składnikiem środków do mycia szyb są polimery. Wypełniają one drobne rysy i zadrapania, dzięki czemu szyba staje się gładsza, co w dużym stopniu ułatwia profilaktyczne mycie i utrzymanie jej w czystości.

Na szybach mogą pojawiać się również osady mineralne, które wytrącają się z wody. Do ich usuwania służą płynne lub żelowe preparaty z odczynem kwasowym.

Niewidzialna wycieraczka – co to jest?

Tym określeniem nazywa się środki hydrofobowe, które po umyciu nimi szyby tworzą powłokę zapobiegającą gromadzeniu się wody. Dzięki niewidzialnej wycieraczce woda gromadzi się w duże krople, które pod wpływem prędkości zostają zdmuchnięte z szyby. Preparaty te ułatwiają również odmrażanie szyb, a także pozwalają łatwiej usuwać zabrudzenia.

Najtwardsze zabrudzenia – użyj glinki

Na szybach mogą znajdować się również trudne lub niemożliwe do usunięcia płynem i ścierką z mikrofibry drobiny asfaltu. Skutecznym sposobem ich usunięcie będzie glinkowanie – wystarczy zmiękczyć glinkę i spryskać szybę płynem, a następnie zebrać zabrudzenia poprzez pocieranie.

Polerowanie szyb – jak pozbyć się drobnych rys?

Zacznijmy od tego, że powstawanie rys można ograniczyć poprzez prawidłowe odśnieżanie, nieużywanie wycieraczek na sucho, wymianę zużytych piór czy nawet ich czyszczenie ręcznikiem papierowym – zimą nawet codziennie. Jednak nie da się całkowicie powstrzymać powstawania rys na szybach, choćby z tego powodu, że przychodzi nam jeździć w dużym zapyleniu. Do polerowania szyb służą proszki lub pasty polerskie zawierającego tlenek ceru. Polerowanie wymaga jednak sporo wysiłku, dlatego warto posłużyć się filcem polerskim lub rotacyjną maszyną do polerowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *