Czyste szyby zapewniają dobrą widoczność, a ta z kolei podnosi bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu. Dzięki czystym szybom prędzej zobaczysz przeszkody lub zdarzenia na drodze i będziesz mieć więcej czasu na reakcję. Dowiedz się, jak skuteczniej wyczyscić szyby swojego pojazdu.
Jakie zabrudzenia znajdziesz na szybach?
Szyby, jak i cała karoseria, narażone są na różne zabrudzenia, spośród których część może być naprawdę trudna do usunięcia. Zachlapania i kurz należą do tych zabrudzeń, które usuwa się najłatwiej. Niestety oprócz nich na szybach mogą pojawić się również ptasie odchody, soki z drzew czy zaschnięte owady. Na tego typu zabrudzenia potrzebne są już kosmetyki samochodowe o silniejszym działaniu.
Czego używać do mycia szyb w samochodzie?
Na rynku jest bardzo wiele środków czyszczących przeznaczonych do szyb samochodowych. Jednak nie wszystkie radzą sobie dobrze z każdym rodzajem zabrudzeń. Warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas zakupu i wybrać takie preparaty, które:
- usuwają zaschnięte soki z drzew,
- pozbywają się tłustych plam,
- radzą sobie z zaschniętymi insektami,
- zapobiegają parowaniu szyb,
- opóźniają ponowne osadzanie się zabrudzeń.
Bardzo cennym składnikiem środków do mycia szyb są polimery. Wypełniają one drobne rysy i zadrapania, dzięki czemu szyba staje się gładsza, co w dużym stopniu ułatwia profilaktyczne mycie i utrzymanie jej w czystości.
Na szybach mogą pojawiać się również osady mineralne, które wytrącają się z wody. Do ich usuwania służą płynne lub żelowe preparaty z odczynem kwasowym.
Niewidzialna wycieraczka – co to jest?
Tym określeniem nazywa się środki hydrofobowe, które po umyciu nimi szyby tworzą powłokę zapobiegającą gromadzeniu się wody. Dzięki niewidzialnej wycieraczce woda gromadzi się w duże krople, które pod wpływem prędkości zostają zdmuchnięte z szyby. Preparaty te ułatwiają również odmrażanie szyb, a także pozwalają łatwiej usuwać zabrudzenia.
Najtwardsze zabrudzenia – użyj glinki
Na szybach mogą znajdować się również trudne lub niemożliwe do usunięcia płynem i ścierką z mikrofibry drobiny asfaltu. Skutecznym sposobem ich usunięcie będzie glinkowanie – wystarczy zmiękczyć glinkę i spryskać szybę płynem, a następnie zebrać zabrudzenia poprzez pocieranie.
Polerowanie szyb – jak pozbyć się drobnych rys?
Zacznijmy od tego, że powstawanie rys można ograniczyć poprzez prawidłowe odśnieżanie, nieużywanie wycieraczek na sucho, wymianę zużytych piór czy nawet ich czyszczenie ręcznikiem papierowym – zimą nawet codziennie. Jednak nie da się całkowicie powstrzymać powstawania rys na szybach, choćby z tego powodu, że przychodzi nam jeździć w dużym zapyleniu. Do polerowania szyb służą proszki lub pasty polerskie zawierającego tlenek ceru. Polerowanie wymaga jednak sporo wysiłku, dlatego warto posłużyć się filcem polerskim lub rotacyjną maszyną do polerowania.