Do czego służy CMR?

New and Pre Owned Semi Trucks For Sale.

Transport towarów zarówno w kraju, jak i za granicą wymaga nie tylko dbałości o właściwy przewóz, ale również dopełnienia wszelkich związanych z nim formalności. W przypadku wyjazdu za granicę konieczne jest posiadanie międzynarodowego listu przewozowego, dzięki któremu przesyłka bezproblemowo dociera do odbiorcy.

Jeszcze do niedawna w międzynarodowym transporcie drogowym funkcjonowały tradycyjne, papierowe dokumenty pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu transportowego. A papierowe dokumenty mają to do siebie, że można je łatwo zagubić, zniszczyć, a przy tym skomplikowane może być sięganie do nich w trakcie przewozu, aby odnaleźć interesujące informacje. Ta kwestia zmieniła się w ostatnich latach wraz z rozwojem technologii informatycznych i możliwości przeniesienia wielu dokumentów do wersji elektronicznej. Wszystko zmieniło się w ostatnich latach, gdy wprowadzono protokół dodatkowy do konwencji CMR z 2008 roku – do porządku prawnego trafił wtedy elektroniczny list przewozowy, który umożliwił elektroniczną komunikację pomiędzy nadawcą towaru, jego przewoźnikiem i odbiorcą.

Do czego potrzebny jest międzynarodowy list przewozowy?

CMR, czyli międzynarodowy list przewozowy to dokument, który reguluje wszystkie kwestie związane z transportem drogowym towarów. Znajdują się w nim informacje o nazwie i adresie nadawcy, nazwie przewoźnika, nazwie i adresie dostawy. Są również informacje dotyczące samego towaru – co jest przewożone, w jakiej wadze i ilości, jakich środków bezpieczeństwa wymagają przewożone produkty, czy są to materiały niebezpieczne lub łatwe do uszkodzenia. Podaje się również koszty związane z przewozem, instrukcje, które są potrzebne do załatwienia formalności na granicy, między innymi związane z cłem. W liście przewozowym mogą również znajdować się dodatkowe dane, takie jak zakaz przeładunku, kwota zaliczki wydawanej przy pobraniu towaru, wartość samego towaru, instrukcje dotyczące ubezpieczenia, a nawet termin, w jakim przesyłka ma trafić do odbiorcy. List przewozowy wystawia się w trzech takich samych egzemplarzach, z których każdy ma identyczną moc prawną. Jeden zostaje u nadawcy, drugi dostaje przewoźnik, trzeci jest dołączony do towaru i ostatecznie trafia do odbiorcy.

Warto korzystać z możliwości elektronicznych

Jeśli zależy Tobie, by druk cmr był mniej problemowy i pozwalał na szybkie wypełnianie wszystkich formalności, warto korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. CMR online to rozwiązanie, które pozwala skrócić czas wypełniania listu, a także ułatwić wszystkie etapy transportu towarów. Do elektronicznych dokumentów dostęp jest zdecydowanie szybszy, nie trzeba za każdym razem szukać papierowych druków. Wiele pól podczas wypełniania można załadować automatycznie – to dobre rozwiązanie, jeśli często wysyłamy towar do tych samych klientów. Zamiast za każdym razem wpisywać ich wszystkie dane, wystarczy pobrać je z bazy. Znacznie skraca to czas wypełniania, a przy tym minimalizuje ryzyko jakichkolwiek pomyłek. List przewozowy w formie elektronicznej jest łatwiej dostępny, można dzięki niemu dokładnie śledzić, gdzie w danym momencie znajduje się przesyłka. Przewoźnik może również dużo szybciej wystawić rachunek za wykonana usługę. Jak widać, zalet elektronicznego CMR jest całe mnóstwo, warto więc – jeśli ktoś do tej pory z tego nie korzystał – spróbować i przekonać się, że formalności związane z wysyłką towarów staną się dużo prostsze.

Polecamy:
Naprawiamy auto – jakie części do samochodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *