Freelancer – podatki i inne zagadnienia, jakie warto znać przy rozliczaniu

Freelancer podatki

Praca freelancera na pierwszy rzut oka wydaje się być jak kraina miodem i mlekiem płynąca. Samemu ustala się godziny pracy, jej miejsce i to jakie zadania wykonuje się najpierw. W rzeczywistości jednak praca freelancera wiąże się z dodatkowymi kwestiami, o których etatowy pracownik nawet nie musi myśleć.

Freelancer podatki – VAT, dochodowy, czyli jak nie zwariować?

Zarówno pracownik na etacie, jak i wolne strzelce mają obowiązek zgłaszać swój dochód do Urzędu Skarbowego, jednak w przypadku etatowców, to pracodawca się tym zajmuje. Freelancerzy muszą dokonać założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, dzięki której współpracują ze swoimi kontrahentami na zasadach B2B. Własna działalność wiąże się z wyborem opodatkowania, jakie będzie obowiązywało na zgłoszonym dochodzie, tak w Polsce istnieją dwa rodzaje – VAT oraz ryczałt. Na czym to polega? Otóż na zasadach ryczałtowych, płatnik, czyli freelancer musi płacić podatki od uzyskanego dochodu, kwota tychże zależy od stóp procentowych, które są przypisane do branży, do której przypisana jest działalność na podstawie PKT. Z kolei, podatek VAT oznacza odprowadzanie zazwyczaj stałej kwoty, czyli 23%. Procent ten wydaje się wysoki, ale istnieje możliwość obniżenia tej kwoty o odliczenia kosztów poniesionych na rzecz własnej firmy. Freelancer podatki wydają się prostą sprawą, jednak warto przy zakładaniu firmy korzystać z pomocy doświadczonego księgowego, który pokieruje nas w tym temacie.

Freelancer podatki – jak zmniejszyć?

Wiele osób pracujących na własny rachunek decyduje się na pracę za pośrednictwem portali, które stają się łącznikiem pomiędzy freelancerem a klientem. W ten sposób freelancer podpisuje umowę o dzieło z danym portalem, a dzięki temu jedynie ponosi koszt podatku dochodowego, a całą resztę załatwia portal. Praca poprzez portale pośredniczące ma swoje zalety również w dochodzeniu do swoich racji, czy ochronie zarówno osoby, która sprzedaje swoją pracę, jak i kupującego. Warto jednak pamiętać, że freelancer podatki odejdą, jednak portale doliczają niewielką opłatę za swoje usługi, dlatego należy to także uwzględnić w ogólnym rozrachunku. Freelancer, aby obniżyć podatki może również spróbować podpisać podobną umowę z danym kontrahentem na osobę fizyczną. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziemy musieli się martwić o kwestię podatków VAT, czy ryczałtowych.

Jak ustalić swoje stawki – czyli freelancer podatki, to nie wszystko

Określenie wynagrodzenia za swoją pracę może wydawać się trudnym zadaniem. Pojawiają się wtedy myśli – “a co jeśli moje zdjęcia nie są tyle warte”, “może za mało powiedziałem”. Warto jednak odciąć się od tych nic niewnoszących refleksji i skupić się na ustaleniu odpowiedniej zapłaty. Na początek ciężko rozeznać się w obowiązujących stawkach za dany produkt/usługę. Warto wtedy zorientować się w jaki sposób opłacane są zlecenia w naszej branży – czy obowiązuje zapłata za dany projekt, zaliczka, a po wykonaniu całości reszta pieniędzy, a może stawka godzinowa. Następnie należy uwzględnić, jakie koszty ponosimy przy każdym zleceniu, jak długo nam ono zajmuje, czy należne freelancer podatki, a do tego doliczyć należną marżę. Po tym wszystkim powinna wyjść nam stawka, którą warto porównać z tymi ogólnie obowiązującymi.

Freelancer – podatki zostaw dla księgowego

Jak wcześniej wspomnieliśmy, wiele osób wpada błędny schemat robienia wszystkiego samemu. Nie chodzi tutaj tylko o elementy, dotyczące zlecenia, ale również całą pracę organizacyjno-logistyczną Twojej firmy. Nie warto iść tą drogą, ponieważ ostatecznie może ona nas kosztować więcej stresu i pieniędzy niż myślimy. Zatrudnienie np. księgowego, który zajmie się naszymi fakturami, opłacaniem ZUS-u, czy podatków niesamowicie ułatwia, ale przede wszystkim zaoszczędza czas i niepotrzebny stres. Zlecenie zadań, które nie leżą w naszych kompetencjach do innych osób, mimo że wymaga funduszy, to daje możliwość lepszej i bardziej efektywnej własnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *