General Motors – sylwetka koncernu motoryzacyjnego

Koncern motoryzacyjny znany z wielu dobry modeli pojazdów General Motors (nazwa skrótowa GM) to koncern pochodzący z Ameryki. Firma ta powstała w połowie 1908r. i od początku swojego istnienia produkowała samochody osobowe a często także i ciężarowe. Dziwić może fakt, że firma ta produkowała również różne silniki do samolotów i statków morskich. Koncern ów ma także swój udział w produkcji przemysłów instalacyjnych oraz produktów związanych z finansami. Sporą częścią jego działalności byłą również technologia komputerowa i komunikacyjna. Od 1916r. występuje na Wall Street i do dziś dzień jest w czołówce największych rekinów finansowych na świecie. General Motors ma swoją siedzibę w USA w Detroit.

Początki firmy General Motors

Koncern samochodowy GM (General Motors) od 1908 roku zaczął skupiać się na przejmowaniu mniejszych przedsiębiorstw które produkowały pojazdy samochodowe. Takim właśnie sposobem połączyły się firmy Oldsmobile i Cadillac i weszły w posiadanie General Motors z sumę ponad 5 milionów dolarów. Teraz to śmieszna cena, ale trzeba było być przewidywalnym 100 lat temu, tak jak analitycy z GM. Praktyka ta czyli skupowaniu mniejszych producentów samochodów z Ameryki Północnej była praktykowana do czasów gdy w USA rynek samochodów osobowych i dostawczych przeobraził się praktycznie na trzech głównych konkurentów czyli General Motors, Ford i Chrysler. Historia General Motors ma swój udział również w PRL-owskiej Polsce w której to Edward Gierek i jego doradcy wspólnie z Amerykańskimi biznesmenami planowali stworzyć zakład produkcji samochodów ciężarowych który w całości miałby produkować 200 tysięcy pojazdów rocznie – a wszystkie one byłyby budowane na licencji General Motors. Plany budowy tego zakładu produkcji samochodów był już dość daleko posunięte ale z różnych powodów nie ukończono jej. Prac nawet nie zaczęto.

Fabryka w Gliwicach i dalsza rozbudowa

Następnym projektem General Motors była budowa zakładów produkujących samochody Opel. Fabrykę tę zbudowano w Gliwicach. Rozpoczęto od samego początku produkować części samochodowe, podzespoły oraz całe samochody Opel. Inwestycja General Motors w Polsce byłą ogromna. Poprawiło to znacznie sytuację na rynku pracy ponieważ GM zatrudniło ponad 3100 pracowników którzy byli odpowiedzialni za pracę w Gliwickiej fabryce Opla. Do dnia dzisiejszego General Motors jest największym i najstabilniejszym promotorem i inwestorem samochodowym w Polsce oraz na Śląsku. Obecnie w fabryce Opla w Gliwicach produkuje się nie tylko Ople. Produkuje się również Suzuki i Holden-y.

General Motors jak większość firm samochodowych miała poważne problemy głównie jeżeli chodzi o finanse i płynność w produkcji. Nie pomogły nawet zmiany na stanowisku prezesowskim. Firma w 2009 ostatecznie upadła i zbankrutowała. Nie oznacza to jednak końca tego koncernu ponieważ jego zobowiązania te dobre i te złe, w całości wykupił rząd USA zmieniając nazwę na General Motors Company.

Kryzys na rynkach światowych

Pot tej zmianie właściciela koncernu, GM zaczął odbudowywać swoją siłę na rynkach motoryzacyjnych. Zaczął notować w końcu zyski i przez niecałe dwa lata od bankructwa zarobić niecałe 10 mld dolarów. Możliwe to było dzięki masowej produkcji samochodów na całym świecie. GM zmontowało ponad 9 mln pojazdów samochodowych powiększając w ten sposób o niecałe 8 procent wynik z poprzednich lat. Dzięki rzetelnemu prowadzeniu firmy koncern General Motors wrócił na rynek światowy jako lider producentów samochodowych, wyprzedzając koncern Toyota. Oczywiście sukces ten nie byłby możliwy gdyby nie ingerencja Skarbu Państwa USA i olbrzymimi dotacjami opiewającym na wiele milionów dolarów.

Jeden komentarz dla wpisu “General Motors – sylwetka koncernu motoryzacyjnego”

  1. Byłem w Tychach na produkcji parę tygodni temu i widziałem jak pracuje się na tak zwanej “taśmie”. Naprawdę wkroczyliśmy w epokę robotyki 🙂 Wszystko robią roboty a transport odbywa się po taśmach jak na stronie Primacon. Takie wyprodukowane części są transportowane prosto na magazyn i dopiero tam pakują le ludzie. Fanie to wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *