Praca na wysokościach jest bardzo specyficzna. Podejmujący się jej pracownicy nie mogą mieć nawet minimalnego lęku wysokości, bo mogliby się nabawić zawrotów głowy i ciężko by im było wykonać powierzone zadania. Specyfika ta dotyczy jednak także specjalistycznego sprzętu. Nie wystarczą tu zwyczajne drabinki czy inne sprzęty stosowane w pracach wykonywanych na niższych położeniach. Inny jest sprzęt, inne zabezpieczenia, ale możliwości także sięgają wyżej.
Wykorzystanie i koszty sprzętów
Stosowanie pracy na wysokościach wiąże się ze stosowaniem dużego i solidnego, a więc także drogiego sprzętu. Wysoki koszt urządzeń i narzędzi wpisany jest w założenia budżetowe firmy, u nikogo te koszty nie powodują więc zdziwienia. Standardowo, pracownicy i przedsiębiorstwa stający przed zrealizowaniem usług, stają przed dylematem związanym z nabyciem sprzętu. Dotyczy to zwłaszcza firm będących na rozruchu, nie mających jeszcze w stu procentach jasnej, dającej się przewidzieć wizji firmy w odniesieniu do kilku lat później.
Dylemat kręci się więc wokół pytania czy kupić sprzęt czy też postawić na jego wynajęcie. Niezbędne są często głównie zwyżki i podnośniki koszowe. Na początku, kiedy nie ma się jeszcze stałych klientów, sfinalizowanych większych realizacji i osiągniętych wysokich dochodów, wydatek na poziomie kilkudziesięciu tysięcy nie przychodzi łatwo. W takich wypadkach wynajęcie sprzętu może być bardziej korzystne. Nie ryzykuje się stratą dużej kwoty, jeśli biznes jednak nie wyjdzie, ani utratą płynności finansowej. Dokonuje się wynajmu na taki czas, na jaki potrzebuje się sprzęt by zrealizować dane działania, a po tym oddaje się go z powrotem do firmy świadczącej usługi wynajmu.
Wynajem sprzętu
Dwie wspomniane opcje wejścia w posiadanie (czy możliwość wykorzystywania) sprzętu to opcje podstawowe. Jest jeszcze trzecia, wynajem, ale w drugą stronę. Można kupić zwyżki i w okresie, kiedy nie będzie się ich stosowało, prowadzić wynajem dla innych podmiotów. Daje to dobrą stopę zysku i pozwala na odebranie środków zainwestowanych w sprzęt, a przynajmniej, na początku, w jakimś stopniu. Zysk ten następuje w dobrym stopniu i ma sens wtedy, kiedy opracuje się harmonogram wynajmu w taki sposób, żeby nie kolidowało to nawet w najmniejszym stopniu z własnymi działaniami.
Tak samo jeśli chodzi o wynajem podnośników koszowych. Można powiedzieć, że inwestycja w sprzęt i wynajmowanie go dalej to zawsze dobra perspektywa zarobkowa. Wynika to ze specyfiki rynku, ciągle podejmowanej działalności tego typu, a tym samym ciągłego zapotrzebowania na podnośniki koszowe czy zwyżki. Cały czas jest też zainteresowanie wynajmowaniem takich sprzętów, w szczególności, kiedy firmy działają w różnych obszarach i przemieszczanie się z miejsca na miejsce z całym sprzętem byłoby zbyt kłopotliwe i nieopłacalne. Zwyżki są też chętnie stosowane z tego względu, że zastąpić je mogłoby tylko rusztowanie, ale jego rozstawianie to dodatkowa kłopotliwość, byłaby to bowiem prosta strata czasu, a także nieopłacalne finansowo rozwiązanie.
Autorem artykułu jest firma produkująca blachy typu tytan-cynk wykorzystywane miedzy innymi jako materiał na elewacje oraz pokrycia dachowe.
Więcej porad jak zaoszczędzić we własnej firmie uzyskasz w serwisie http://www.polskibiznes24.pl