Jazda próbna – sprawdź samochód przed zakupem

jazda-probna-wimar

Jedną z ważniejszych czynności, jaką powinno się wykonać przed ostateczną decyzją o zakupie samochodu, jest ocena jego sprawności oraz faktycznego stanu. Tę możliwość daje nam jazda testowa. Taką usługę oferuje obecnie każdy profesjonalny salon sprzedaży samochodów. Jakie korzyści z niej wynikają oraz na co należy zwrócić uwagę podczas takiej jazdy?

Zanim zdecydujesz się na zakup auta

Zanim udasz się do konkretnego salonu samochodowego, dokładnie przemyśl, jakie auto jest Ci potrzebne. Odpowiedz sobie na podstawowe pytania:

  • Ile osób będzie podróżowało autem?
  • Jak często będziesz korzystał z samochodu?
  • Jakie istnieją możliwości transportowe auta?
  • Po nawierzchni jakiego rodzaju będziesz się poruszał najczęściej?

Gdy już zdecydujesz się na określony model czy konkretną markę, ale nadal nie będziesz pewien swojego wyboru, zdaj się na fachowe doradztwo. Każdy profesjonalny salon sprzedaży, podobnie jak wszystkie salony funkcjonujące w ramach Grupy Auto Wimar, oferuje taką możliwość, zyskując tym samym jeszcze większe zaufanie swoich Klientów.

Po co nam jazda próbna?

Nawet najdokładniejszy ogląd samochodu przed jego zakupem, przeczytanie precyzyjnych opisów jego funkcjonalności, czy analiza parametrów nie zastąpią bezpośredniego, „żywego” kontaktu z autem. Dlatego gdy już zdecydujesz, jaki pojazd chcesz nabyć, koniecznie skorzystaj z opcji, jaką jest jazda próbna. Dlaczego to takie ważne? Każde auto posiada swoje wady i zalety oraz oferuje inne możliwości. Większość z nich ujawnia się dopiero podczas jazdy. Osobiste przetestowanie samochodu to najlepszy sprawdzian tego, co obiecuje producent oraz co gwarantuje sprzedawca.

To jednak nie jedyne atuty jazdy próbnej. Zasiadając za kierownicą być może swojego przyszłego samochodu zyskujesz okazję do sprawdzenia, jak auto zachowuje się w różnych sytuacjach na drodze. Możesz lepiej ocenić jego przyczepność oraz sprawdzić siłę hamownia czy przyspieszania, a także przetestować system bezpieczeństwa, jaki został w nim zamontowany. Ponadto w trakcie jazdy testowej możemy z bliska przyjrzeć się wszelkim nowatorskim rozwiązaniom, jakie zastosował producent danego modelu.

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej?

Jazda próbna oferowana przez salony samochodowe służy nie tylko ocenie sprawności technicznej pojazdu czy jego możliwości. Zasiadając za kierownicą auta, można też dokonać osobiście oceny jego wnętrza i skonfrontować je z naszymi potrzebami. Stąd też warto sprawdzić, jaki jest rozkład elementów ułatwiających korzystanie z pojazdu i wpływających na komfort jazdy. Mamy tu na myśli układ schowków, rozmieszczenie mocowania na telefon czy GPS, a także sprawność odtwarzacza płyt czy samochodowego radia. Pamiętaj tylko, że w trakcie jazdy nie powinny one być włączone – głośna muzyka może Cię zdekoncentrować.

Niektóre modele aut posiadają też oświetlenie oraz nawiew ciepłego powietrza do indywidualnego ustawiania. W trakcie jazdy warto ocenić ich sprawność i dostępność.

Jeśli kupujesz auto rodzinne, zabierz ze sobą na jazdę próbną swoich współpasażerów. Łatwiej wtedy ocenić wygodę i komfort w czasie jazdy. Testując samochód, warto też sprawdzić, czy nie mamy problemu z wsiadaniem, wysiadaniem lub regulacją siedzenia. Znaczenie ma także widoczność zapewniana przez lusterka oraz sama konstrukcja pojazdu.

Dobrą praktyką jest też skontrolowanie, jak auto zachowuje się w różnych warunkach i na różnych nawierzchniach. W przypadku, gdy interesują nas dwa różne modele, warto porównać obydwa, w możliwie krótkim odstępie czasu, aby szybciej zdiagnozować różnice.

Testując auto, należy sprawdzić kilka istotnych elementów:

  • Jak auto zachowuje się na jałowym biegu z wyłączonym hamulcem postojowym?
  • Czy samochód nie skręca samoczynnie podczas przyspieszania lub hamowania?
  • Na ile sprawne i wiarygodne są wskazania przyrządów pomiarowych?
  • Jak brzmi silnik oraz czy z rury wydechowej nie wydobywa się dym?
  • Jak zachowuje się skrzynia biegów?

Polecamy:
Zaciski hamulcowe – ich rola i sposoby regeneracji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *