Wiele mówi się o pracy w pozycji siedzącej i jej wpływie na nasz kręgosłup, co nie wróży dobrej przyszłości dla naszych pleców. Często jednak zapomina się o jeździe samochodem, która jest równie destrukcyjna, jeśli nie będzie się przestrzegało kilku ważnych zasad podczas prowadzenia samochodu. Rzecz jest szczególnie ważna dla kierowców zawodowych, spędzających za kółkiem naprawdę długie godziny, co może znacząco odbić się na zdrowiu zawodowego kierowcy. Sprawdźmy więc, w jaki sposób osoby spędzające dużo czasu za kierownicą mogą zadbać o swoje plecy.
Dobra pozycja chroni kręgosłup
Zawodowi kierowcy spędzają wiele czasu w samochodowym fotelu, dlatego tak ważnym elementem jest obranie odpowiedniej pozycji za kółkiem. Chodzi zarówno o właściwe ustawienie fotela, jak i pozycja samego kierowcy za kierownicą. Niestety często obserwuje się zgarbionych kierowców, co powoduje bóle kręgosłupa. Pierwsze więc, co należy zrobić, to postawić na właściwą pozycję za kierownicą oraz prawidłowo wyprofilowany fotel. Jeśli takiego nie mamy, to zawsze można się zaopatrzyć w specjalną nakładkę rehabilitacyjną, która we właściwy sposób wyprofiluje samochodowy fotel. Taki sposób zapobiegnie wstrząsom, tym samym dodatkowo chroniąc samego kierowcę.
Co jeszcze jest ważne w trasie?
Niezależnie od długości trasy ważnym elementem są przerwy w trakcie jazdy. Istotny jest nie tylko sam odpoczynek, ale również zmiana pozycji, co jest swoistym ćwiczeniem dla kręgosłupa i pomaga w rozładowaniu wszelkich napięć. Wystarczy więc co jakiś czas zatrzymać się i pospacerować wokół samochodu, co z pewnością będzie miało zbawienny wpływ zarówno dla samego kręgosłupa, jak i dla naszego samopoczucia. Warto również pamiętać, że zawodowi kierowcy są dodatkowo obostrzeni przepisami dotyczącymi maksymalnego czasu jazdy bez przerw, co zapobiegać ma wypadkom oraz chroni przed pogorszeniem stanu zdrowia zawodowych kierowców.
Kręgosłup, a pozycja siedząca
Często wspomina się, że pozycja siedząca ma najgorszy wpływ dla naszego kręgosłupa. Zalicza się do tego głównie pracę w tej pozycji, a do niej wlicza się również zawodowe kierowanie. Chociaż prowadzenie samochodu nie wydaje się ciężkim zajęciem, to jednak wymaga czujności i napięcia organizmu, co odbija się na samopoczuciu po długiej jeździe za kółkiem, co mogą odczuć zwłaszcza zawodowi kierowcy. Warto również pamiętać o tym, że problemy z kręgosłupem nie pojawiają się od razu, a odzywają się nierzadko po dłuższym czasie spędzonym w jednej pozycji.
To właśnie dlatego należy od samego początku zawodowego kierowania samochodem postawić na odciążenie swojego kręgosłupa. Oprócz wspomnianych zasad warto również postawić na regularne masaże zdrowotne, które dodatkowo wspomogą obolałe od jednej pozycji plecy. Każdy zawodowy kierowca może mieć swoje sposoby na bolące plecy, zwłaszcza osoby z długim stażem za kółkiem. Warto jest jednak regularnie dbać o własne plecy spędzając dużo czasu za kierownicą, aby długie godziny w trasie nie były męczącą przykrością.
Artykuł opracowano po konsultacjach z centrum medycznym www.c7med.pl
Witam, szukam w sieci artykułów w temacie https://dlastawow.pl/twardzina-ukladowa-rodzaje-przyczyny-objawy do mojej pracy licencjackiej. Polecicie jakieś ciekawe lektury?