Kasacja pojazdów szybko i bezboleśnie

zlomowanie

Samochód dla wielu mężczyzn jest niezwykle ważnym obszarem życia, dbają o niego, jak o własne dziecko, dopieszczają i starają się utrzymać jego należyty stan jak najdłużej. Wszystko ma jednak zarówno swój początek, jak i koniec, co tyczy się również pojazdu. Nic nie jest długowieczne i po latach przychodzi moment, że auto należy oddać do kasacji. Czasami jest to spowodowane jego długim użytkowaniem, a niekiedy nagłym przypadkiem, jak np. wypadek. Kasacja jest więc w wielu przypadkach nieunikniona, jednak nie musi przebiegać ona długo i problemowo.

Auta pozbywamy się z wielu przyczyn:

  • chcemy wymienić go na lepsze, nowsze i wydajniejsze
  • zbyt długie użytkowanie spowodowało, że zwyczajnie się ono nam znudziło
  • potrzebujemy gotówki
  • nie nadaje się ono do dalszego użytkowania

W trzech pierwszych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest jego sprzedaż innemu właścicielowi, który nadal będzie go użytkował. W momencie, gdy jednak pojazd jest na tyle zniszczony, że przysparza on więcej problemów, niż korzyści, należy zwyczajnie się go pozbyć, oddając na złomowisku lub stacji demontażu. Cały proces powinien przebiegać legalnie i zgodnie z prawem. Dobrym rozwiązaniem jest zorientować się, co nam oferuje obecny rynek, porównać ceny i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Aby w odpowiedni sposób zdemontować auto, Panta jak większość firm zajmujących się tą branżą wymaga okazania odpowiednich dokumentów. Koniecznie należy mieć ze sobą kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz dowód osobisty i w przypadku współwłasności również dowód współwłaściciela i upoważnienie. Przy kasacji auta, które jest zarejestrowane na firmę, musimy w niektórych przypadkach okazać również wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Z całą dokumentacją oraz autem należy udać się do firmy demontażowej, gdzie odbędzie się cała procedura kasacji. Firma powinna wystawić zaświadczenie, które w dalszej kolejności będzie nam potrzebne do wyrejestrowania pojazdu i zakończenia ubezpieczenia OC.

Bez opłat, ale pod pewnymi warunkami

Firmy nie pobierają od właściciela auta żadnych opłat, ale tylko wtedy, kiedy wszystko zgadza się z okazaną dokumentacją. W momencie, kiedy auto jest lżejsze, niż waga wpisana w dowodzie, mogą od nas żądać określonej kwoty, nawet 10 zł za każdy brakujący kilogram. Oddając samochód do zezłomowania dostajemy za to odpowiednią rekompensatę. Jest to typowa transakcja, jak przy sprzedaży auta. Właściciel może dostać od firmy nawet kilka tysięcy złotych. Jest to uwarunkowane stanem auta, marką oraz wagą. Nie jest więc to typowe pozbycie się auta, a jego sprzedaż, z tą tylko różnicą, że nie innej osobie, która będzie go dalej użytkować, a firma, która zajmie się jego kasacją.

Przed kasacją auta najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistą, który doradzi nam najlepszą opcję oraz wyceni auto. Dzięki temu będziemy mieć pełen obraz wartości pojazdu, co pozwoli nam otrzymać za nie odpowiednią kwotę, tak abyśmy jak najmniej stracili i jak najwięcej zyskali. Oddanie auta za bezcen to niedocenienie jego wieloletniego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *