Księgowość w małej firmie – jak się za to zabrać?


Wielu początkujących przedsiębiorców staje przed dylematem dotyczącym prowadzenia księgowości w nowo powstałej firmie. Ograniczony budżet skłania do zastanawiania się nad tym, czy warto do prowadzenia rachunkowości wynajmować zewnętrzne biuro księgowe? 

To oczywiste, że osoby, które dopiero co założyły swoją pierwszą działalność gospodarczą liczą się z kosztami. Wielu Polaków dysponuje bardzo niewielkim początkowym budżetem, dlatego wszelkie wydatki są jeśli to tylko możliwe ograniczane do minimum. Z tego względu zazwyczaj bardzo niechętnie podchodzi się do wiązania się długofalową umową z zewnętrzną firmą rachunkową, której płaci się comiesięczny abonament za obsługę księgowości w firmie. Jeśli jesteś właśnie w takiej sytuacji, to serdecznie zapraszamy do zastanowienia się nad kilkoma kwestiami, które być może pomogą Ci w podjęciu optymalnej dla Ciebie decyzji.

Usługi księgowe – samemu czy z firmą rachunkową?

W każdym większym czy mniejszym mieście funkcjonuje wiele firm oferujących usługi księgowe. Stawki, za tego typu usługi są bardzo różne – są one w dużej mierze uzależnione od regionu, w jakim prowadzimy działalność. Koszty prowadzenia księgowości przez taką firmę bywają dość wysokie, dlatego wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Oczywiście wymaga to zdobycia pewnej wiedzy w zakresie przepisów podatkowych – chociaż chcąc być szczerym – praktyka pokazuje, że każdy przedsiębiorca powinien mieć pewne rozeznanie w aktualnych przepisach, ostatecznie bowiem odpowiedzialność przed Urzędem Skarbowym ponosi właściciel firmy, a nie firma księgowa. Niemniej naprawdę wielu osobom prowadzącym własną działalność z powodzeniem udaje się prowadzić wszelkie zapiski księgowe i rozliczenia z fiskusem samemu. Rzecz jasna kwestia księgowości całkiem inaczej wygląda w firmie, gdzie miesięcznie wystawia się zaledwie kilka faktur, a inaczej tam, gdzie tego typu dokumentów rozliczeniowych jest kilkaset.

Pewnym kłopotem, dość dużym utrudnieniem w samodzielnym prowadzeniu księgowości w Polsce są nieustannie zmieniające się przepisy. Zwłaszcza w ostatnich latach dużo się zmieniło w różnych typach działalności gospodarczych. Osobom, które nie śledzą na bieżąco tego, co się dzieje w prawie podatkowym może nie być łatwo nadążyć za tego typu zmianami. Z drugiej strony firmy rachunkowe właśnie specjalizują się w tym, aby jak najlepiej wykorzystać istniejące przepisy prawne, by zminimalizować koszty związane z prowadzeniem naszej firmy. W praktyce oznacza to niejednokrotnie, że dzięki podpowiedziom solidnej firmy księgowej właściciel firmy może zniwelować część kosztów. Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że gdy przy prowadzeniu księgowości popełnimy jakieś błędy, musimy się liczyć z karami finansowymi nakładanymi przez fiskusa podczas kontroli.

Większość właścicieli firm ostatecznie decyduje się na korzystanie z comiesięcznych usług zewnętrznej firmy rachunkowej. Dzięki temu mogą spokojnie skoncentrować się na tym, na czym znają się najlepiej – na świadczeniu usług w swoim zawodzie.
Księgowość Warszawa
Telefon: + 48 (81) 440-45-81
Tel. kom.: + 48 720-838-133
Email: kontakt@biuroeverte.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *