Leasing samochodu osobowego a najem długoterminowy pojazdu. Na czym polegają obydwa rozwiązania?

Miniature yellow car model on growing stack of coins money on nature green background, Saving money for car, Finance and car loan, Investment and business concept

 

W obecnych czasach zakup wysokiej klasy samochodu osobowego za gotówkę jest rzadkością. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ oznacza to wydatek rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiste jest, że nie każdy może sobie na to pozwolić. To właśnie dlatego w obecnych czasach coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zarówno leasing, jak i najem długoterminowy. Pozwalają one na sfinansowanie zakupu takich aut jak np. MINI Clubman. Na czym one polegają?

Leasing a najem – czym się różnią?

Leasing oraz najem długoterminowy samochodu osobowego to w ostatnich latach sposoby finansowania, po które coraz chętniej sięgają Polacy. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż obydwa warianty oznaczają dla osoby korzystającej wiele zalet.

Wynajem długoterminowy oferuje osobom korzystającym z tego rozwiązania szereg korzyści. Jednym z głównych powodów popularności tego rozwiązania jest komfort użytkowania. Regularne opłacanie stałych, comiesięcznych rat z tytułu najmu długoterminowego oznacza, że nie trzeba już finansować z własnej kieszeni wydatków eksploatacyjnych (np. wymiana opon, przegląd auta itd.).

Jest to jedna z głównych „przewag” najmu długoterminowego w stosunku do leasingu. Jedyny wydatek to koszty paliwa. Zazwyczaj umowy na najem długoterminowy samochodu osobowego są zawierane na okres do 5 lat.

Leasing to rozwiązanie dobre przede wszystkim dla tych, którzy zamierzają – po okresie trwania umowy leasingowej – odkupić pojazd (np. MINI Clubman) za niewielką cenę. Do zalet leasingu zalicza się także między innymi takie aspekty jak: uproszczona procedura finansowania (zazwyczaj to firma leasingowa zajmuje się większością spraw formalnych), czy większa elastyczność (nie ma tu takich ograniczeń jak np. maksymalna liczba przejechanych kilometrów).

Ponadto, jest to rozwiązanie korzystne także od strony finansowej – miesięczne raty leasingowe są zazwyczaj niższe niż w przypadku najmu terminowego auta. Jeśli chodzi o czas trwania umów leasingowych, to mogą być one zawierane na okres dłuższy niż w przypadku najmu (nawet 7-8 lat).

Leasing oraz najem długoterminowy aut osobowych – różnice

Oczywiście, leasing samochodu oraz najem o charakterze długoterminowym różnią się między sobą pod bardzo wieloma względami. Najważniejsze różnice dotyczą między innymi konieczności ponoszenia opłaty wstępnej (inicjalnej – jest ono zazwyczaj obowiązkowa w przypadku leasingu auta) oraz możliwości wykupu przedmiotu umowy po zakończeniu jej obowiązywania.

Łączy je jedno: obydwa sposoby finansowania pozwalają na korzystne warunki użytkowania nowoczesnych aut (MINI Clubman One Out oraz Cooper Out to tylko niektóre z nich).

Zapewne każdy, kto zastanawia się nad sfinansowaniem zakupu auta w sposób inny niż zakup gotówkowy lub poprzez kredyt, zadaje sobie, która z obydwu form jest korzystniejsza? Niestety, nie ma jednoznacznej podpowiedzi na to pytanie: wszystko jest uzależnione od indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *