Mieszkanie od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się nad zakupem nowego mieszkania? Dla większości inwestorów zakup nieruchomości to bardzo poważna, życiowa decyzja. W tym artykule podpowiadamy na co warto zwracać uwagę podczas wyboru oraz zakupu nowego mieszkania w mieście.

Wielu młodych Polaków marzy o zakupie swojego własnego mieszkania. W takich miastach jak Wrocław nieustannie realizowanych jest mnóstwo inwestycji mieszkaniowych. Wybór mieszkań jest ogromny, na co warto zwracać uwagę podczas wyboru metrażu, układu mieszkania oraz jego lokalizacji?

Nowe mieszkanie – co jest dla ciebie najważniejsze?

dioda ledZanim przystąpimy do przeszukiwania licznych ofert sprzedaży nowych nieruchomości warto poważnie przemyśleć swoje priorytety. To oczywiste, że każdy z nas chciałby, żeby mieszkanie było jak największe, najtańsze i w jak najdogodniejszej lokalizacji. W praktyce niestety jednak okazuje się, że spełnienie wszystkich tych warunków jest niemożliwe. Trzeba bowiem mieć świadomość, że każda cecha, która podnosi atrakcyjność mieszkania jednocześnie sprawia, że staje się ono bardziej atrakcyjne dla nabywców, czyli także droższe. Większość osób kupujących nowe mieszkanie (zwłaszcza, gdy są to osoby bardzo młode) ma ograniczone fundusze. Z tych względów wybór mieszkania zazwyczaj oznacza pewien kompromis pomiędzy oczekiwaniami, a możliwościami finansowymi. Chociaż osoby, które finansują zakup mieszkania z kredytu hipotecznego zapewne spotykają się z pokusą, aby zwiększyć jego wysokość na poczet komfortu mieszkania, to jednak obecna sytuacja z rosnącymi stopami procentowymi pokazuje, że najlepiej jest nie zaciągać kredytu pod przysłowiowy ‘korek’, czyli maksimum finansowych możliwości.

A zatem warto określić swoje mieszkaniowe priorytety. Co jest dla ciebie najistotniejsze, a z jakich walorów nieruchomości jesteś w stanie zrezygnować? Te niuanse w przypadku różnych osób i rodzin mogą być bardzo różne. Dla niektórych osób szukających mieszkania w dużym mieście priorytetem może być lokalizacja umożliwiająca swobodną komunikację transportem publicznym. Takie osoby mogą uznać lokalizację mieszkania za większy priorytet niż jego metraż. Dzięki temu będą mogły szukać mieszkania mniejszego, ale za to charakteryzującego się doskonałą lokalizacją w okolicy o bardzo dobrze rozwiniętej miejskiej infrastrukturze. Z kolei dla rodziny najistotniejszą sprawą może być właśnie metraż mieszkania. I to właśnie wielkość nieruchomości może całkowicie determinować wybór. Takie osoby bardzo często decydują się na mieszkania zlokalizowane na obrzeżach miast lub tuż przy ich granicy. Na przykład niedrogie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu można nabyć na osiedlach Maślice, Jagodno oraz Stabłowice.

A może mieszkanie tuż za granicą dużego miasta?

Wiele osób poszukujących nowego mieszkania od samego początku przygląda się inwestycjom zlokalizowanym nie w samym dużym mieście, ale w którejś z podmiejskich miejscowości. Na przykład we Wrocławiu dużą popularnością cieszą się mieszkania w miejscowości Smolec. Ta niewielka miejscowość jest zlokalizowana zaledwie ok 10 km od ścisłego centrum Wrocławia. Mieszkańcy, którzy znają Smolec od lat bardzo cenią lokalizację tego miejsca ze względu na bliskość terenów zielonych oraz pobliskie atrakcje turystyczne. Chociaż sporo osób osiedla się tutaj już od dziesiątek lat, to jednak w ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie nieruchomościami w tym regionie ogromnie wzrosło. Rosnący popyt na mieszkania w Smolcu wynika z nieustannie rozwijającej się infrastruktury, dzięki której mieszkanie w tej okolicy staje się jeszcze bardziej komfortowe. Zastanawiając się nad wyborem lokalizacji mieszkania w Smolcu mamy do dyspozycji realizacje różnych lokalnych deweloperów. A różnica w cenach między mieszkaniami we Wrocławiu, a tuż za jego granicami jest zazwyczaj ogromna, rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Co ciekawe w ostatnich latach da się nawet zauważyć narastający trend polegający na tym, że mieszkańcy zatłoczonych miast sprzedają swoje mieszkania w centrum i przeprowadzają się na obrzeża miasta. A ponieważ mieszkania zlokalizowane w ścisłym centrum Wrocławia są bardzo drogie, osoba sprzedająca nawet 30 metrową kawalerkę zazwyczaj może sobie pozwolić na zakup dużego mieszkania w spokojniejszym rejonie.

Wybór nowego mieszkania – kwestie techniczne

Zastanawiając się nad wyborem nowego mieszkania koniecznie trzeba rozważyć także wiele spraw czysto technicznych, a dotyczących samego budynku oraz jego otoczenia. Jedną z pierwszych spraw, na które warto zwracać uwagę jest lokalizacja budynku, w którym mamy zamiar kupić mieszkanie względem innych nieruchomości stanowiących jej bezpośrednie sąsiedztwo. Czy sąsiednie bloki nie są nazbyt blisko sprawiając, że użytkownicy mieszkań po przeciwnej stronie będą widzieli wszystko, co robimy? Czy sąsiednie zabudowania nie będą przysłaniały całkowicie światła słonecznego sprawiając, że nasze mieszkanie będzie ciemne i smutne? Ogromne znaczenie ma także układ samego mieszkania. Specjaliści od projektowania wnętrz są zgodni co do tego, że najbardziej komfortowe są mieszkania zaprojektowane na planie kwadratu. Im bardziej mieszkanie ma nietypowy kształt, tym bardziej należy się spodziewać, że trudno będzie je urządzić. Inną sprawą, na którą warto zwracać uwagę jest kwestia dostępności miejsc parkingowych, komórek lokatorskich oraz wspólnych przestrzeni takich jak place zabaw, boiska do gry lub rowerowni.
Wiele osób szukających nowego mieszkania decyduje się na zatrudnienie firm pośredniczących. Specjalista z takiej firmy ma dużą wiedzę na temat realizowanych w danym regionie najróżniejszych inwestycji mieszkaniowych. Takiej osobie łatwiej jest znaleźć szybko mieszkanie, które najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom. Usługi tego typu firm najczęściej są pokrywane z portfela firm deweloperskich oraz banków udzielających kredytów hipotecznych.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Platformamebli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *