Jak zmienić ubezpieczyciela OC? Wybór ubezpieczyciela nie zalicza się do tych, których nie można zmienić. Istnieją sytuacje, w których można wypowiedzieć umowę OC. Jeśli raz podpisałeś umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, nie musisz wcale pozostać przy jednym i tym samym ubezpieczycielu przez każdy kolejny rok. Możesz zrezygnować z obecnej umowy ubezpieczenia i podpisać ją z firmą, która zaoferuje Ci lepsze warunki i tańsze ubezpieczenie OC. Jak zmienić ubezpieczyciela, kiedy warto to zrobić i o czym należy pamiętać?
Umowy OC zawsze są ważne przez okres pełnych 12 miesięcy. Zazwyczaj są one automatycznie przedłużane na kolejny okres. Wyjątkiem od tej zasady jest ubezpieczenie z płatnością na raty, które nie zostały spłacone w całości. Umowa nie zostanie także przedłużona jeśli została wypowiedziana. Można i warto to jednak zrobić tylko w określonych sytuacjach.
Kiedy można zmienić ubezpieczyciela OC?
Zmiana ubezpieczyciela oraz wypowiedzenie OC wcale nie jest bardzo skomplikowane. Warto jednak wiedzieć, że można to zrobić jedynie w trzech jasno określonych sytuacjach.
Zmiana ubezpieczyciela, kiedy obecna umowa dobiegnie końca
Jeśli Twoja umowa została zawarta na okres roku i już niedługo się skończy, a Ty już znalazłeś towarzystwo ubezpieczeniowe, które oferuje Ci znacznie lepsze warunki, możesz zrezygnować z obecnego ubezpieczenia OC. Wówczas wypowiedzenie OC musisz złożyć najpóźniej jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia zgodnie z zasadami w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.
Zmiana ubezpieczyciela, jeśli wykupiłeś podwójne OC
Bardzo wielu kierowców wpada w pewną zasadzkę, wykupując podwójne ubezpieczenie. Zazwyczaj zdarza się tak wówczas, kiedy klient kupuje OC w nowej firmie, ale nie wypowiada tego, które zawarł uprzednio (a wówczas zostaje ono automatycznie przedłużone). Jeśli znalazłeś się w takiej samej sytuacji i nie uśmiecha Ci się płacenie podwójnych składek, powinieneś zerwać umowę ubezpieczenia OC z poprzednim towarzystwem najszybciej, jak jest to możliwe. Możesz to zrobić od ręki, pod warunkiem zapłaty za okres ochrony od chwili wypowiedzenia umowy.
Zmiana ubezpieczyciela, wówczas gdy kupiłeś używany pojazd mający ważne ubezpieczenie OC sprzedającego
Jeśli zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, który miał ważne ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela, masz do wyboru dwa rozwiązania:
– zatrzymać ubezpieczenie kupującego – co jest opłacalne, jeśli rekalkulacja składki okaże się, że Twoja jest mniej korzystna od tej u kupującego,
– zrezygnować z ubezpieczenia kupującego – wówczas możesz zmienić ubezpieczyciela podczas trwania umowy, w dowolnym momencie.
Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy warto? Wypowiedzenie umowy OC
Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w stworzeniu jak najlepszych strategii marketingowych. Część z nich stawia na lojalność, inne z kolei mają na celu jedynie zdobyć jak najwięcej nowych klientów – toteż ich oferty dla przedłużających umowy nie są nazbyt atrakcyjne. Zapewne liczą na to, iż klienci nie będą pamiętać o tym, iż kończy się okres ubezpieczenia czy pozostaną przy tym samym towarzystwie ze zwyczajnej wygody i polisa odnowi się sama a zmiana ubezpieczyciela oc nie wejdzie w grę. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie przedłużać OC automatycznie, ponieważ z dużą dozą prawdopodobieństwa może się okazać, iż znajdziesz firmę z lepszą ofertą. Najlepiej sprawdzić aktualne oferty w specjalnym kalkulatorze OC. Możesz to zrobić na przykład na stronie: https://www.ocsamochodu.pl/.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie: jak zmienić ubezpieczyciela OC, wcale nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się to wydawać.
undefined