Naprawa w ASO czy u znajomego mechanika?

ASO

Wielu kierowców posiadających nowe samochody, na które dodatkowo obowiązuje gwarancja stają przez dylematem czy wykonywać naprawy w ramach autoryzowanych warsztatów czy też skorzystać z usług dobrze znanego mechanika. Spora grupa osób nie ma świadomości tego, że naprawa poza ASO w gruncie rzeczy nie będzie powodem do utraty gwarancji, a to jest często główną obawą. Przed dokonaniem wyboru pomiędzy warsztatem a autoryzowanym salonem naprawy trzeba dokładnie przeczytać umowę oraz warunki umowy. Bardzo często jest bowiem tak, że korzystanie z usług warsztatu, który nie ma znaczka ASO jest absolutnie dozwolone. Trzeba jednak pamiętać, że każdym jednym przypadku korzystania z usług nieautoryzowanego warsztatu koniecznie jest otrzymanie właściwego wpisu w książeczce serwisowej oraz uzyskanie faktury, która będzie stanowiła potwierdzenie wykonania wskazanej czynności.

Naprawa w ASO a gwarancja

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów, każdy posiadacz nowego samochodu ma możliwość korzystania w celu naprawy czy przeglądu z nieautoryzowanego warsztaty mechanicznego i nie może to stanowić podstawy do utraty gwarancji w dalszym okresie. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja w której czynność w warsztacie bez znaczka ASO została wykonana wadliwie. Trzeba jednak pamiętać, że to na udzielającym gwarancji ciąży obowiązek wykazania wadliwości danej naprawy czy przeglądu.

Zgodnie w prawem unijnym na dostawcy samochodu ciąży obowiązek wskazania warunków jakie spełniają wskazane przez niego autoryzowane warsztaty naprawy. Jednocześnie, wszystkie inne punkty, które spełniają te same warunki mogą dołączyć do listy naprawiających bez formalne przystępowania do sieci autoryzowanych warsztatów. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że przegląd czy naprawa mogą zostać uznane za wadliwe, już w momencie kiedy nie zostały one wykonane zgodnie ze specyfikacją dla danej marki czy modelu. Dlatego też, chcąc korzystać z usług warsztatu nieautoryzowanego musimy znać szczegóły techniczne jego wyposażenia. Można się liczyć z tym nie każdy właściciel będzie chciał je podać.

Dlatego też, za podstawę dobrze wykonanej naprawy czy przeglądu poza ASO trzeba uznać stosowanie się do warunków technicznych opisanych w procedurach dla danego modelu oraz stosowanie akceptowanych przez producenta i dostawcę samochodu części. Dlatego też, przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności trzeba dokładnie zapoznać się z zapisami umów oraz warunków gwarancji. Dylemat wyboru pomiędzy ASO a znanym wcześniej mechanikiem samochodowym jest o tyle trudny, że fakt iż dany punkt naprawy ma oznaczenie o autoryzacji nie czyni z niego lepszego punktu do naprawy czy przeglądu. Mowa oczywiście i jakości danej usługi. Fakt autoryzacji przez dostawcę samochodu tego a nie innego punktu naprawy nie czyni z pracujących w nim mechaników lepszych fachowców. Co więcej, często jest to wręcz powód do znacznego obniżenia jakości wykonywanej w nim pracy. Jedyne co na pewno wzrasta dzięki oznaczeniu o autoryzacji danego punktu jest cena świadczonych w nim usług.

Jeden komentarz dla wpisu “Naprawa w ASO czy u znajomego mechanika?”

  1. Ostatnio dałem do naprawy samochód do Pani Jasińskiej z Krakowa (może ktoś kojarzy) – ogólnie fachowiec jakich mało. Nie wiem jakim cudem ale podczas wymiany oleju w misce olejowej znalazł się część wisiorka jaki dałem żonie rok temu. Ładny, markowy naszyjnik (ze strony http://www.alicejo.pl/wisiorki). Może mi ktoś powiedzieć jak do miski olejowej może dostać się taki przedmiot? O.o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *