Prawidłowe oświetlenie samochodowe – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Podczas użytkowania auta kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa poruszania się po drodze ma sprawne i funkcjonalne oświetlenie samochodowe. Powinni o nim pamiętać przede wszystkim kierowcy, którzy dużo podróżują, a ich podróż nie kończy się przed nadejściem zmroku.

Oświetlenie w samochodzie powinno być przede wszystkim sprawne. Nie można poruszać się pod drogach, jeśli którakolwiek z żarówek przepali się i przestanie działać. Stwarza to zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie trzeba również wspominać, że niedziałające oświetlenie to prosta droga do mandatu w przypadku kontroli prowadzonej przez drogówkę.

Jak kupować żarówki samochodowe?

Żarówki w samochodzie mają to do siebie, że przepalają się w najmniej odpowiednim momencie. Zdarza się, że musimy kupić nową żarówkę, ale nie mamy w pobliżu żadnego warsztatu samochodowego czy profesjonalnego punktu i jesteśmy skazani na to, co oferują stacje benzynowe czy inne napotykane sklepy po drodze. Żarówkę trzeba wymienić jak najszybciej – najlepiej od razu, gdy zauważymy, że już nie działa. Dobrym rozwiązaniem jest więc mieć pod ręką zapasowe żarówki. Niestety, niewielu kierowców pamięta o tym, że przezorny jest zawsze ubezpieczony. Przy kupowaniu żarówek warto zwracać uwagę na kilka elementów, od których zależy ich jakość, trwałość i bezawaryjność. Po pierwsze, dobrze jest sprawdzić producenta.

Choć na rynku producentów żarówek jest bez liku, w rzeczywistości tylko kilku oferuje produkty naprawdę dobrej jakości i godne polecenia. Kolejną istotną kwestią podczas zakupu żarówki jest homologacja. Już na opakowaniu powinna znaleźć się informacja, że produkt jest dopuszczony do użytku na terenie Unii Europejskiej. Podczas kupowania żarówki dobrym rozwiązaniem jest wybieranie takiego producenta, od jakiego pochodziła pierwsza żarówka zamontowana jeszcze przez producenta auta w fabryce. Decydując się na konkretną żarówkę warto również wziąć pod uwagę, jaka jest jej trwałość i wytrzymałość, jak często jeździmy w nocy oraz jak trudno jest wymienić żarówkę w naszym aucie. Na tej podstawie można dokonać właściwego wyboru i pozbyć się problemów ze szwankującymi żarówkami.

Doświetl podjazd i posesję

W poruszaniu się autem ważne są nie tylko światła samochodu, ale również te, które znajdują się na posesji czy przy garażu. Dobrze oświetlona posesja ułatwia sprawne zaparkowanie bez obawy, że uderzymy w coś, co nie trzeba. Warto więc zadbać o oświetlenie posesji, garażu czy ciągów komunikacyjnych wokół budynku. Dobrym rozwiązaniem na elewację może być plafon zewnętrzny, który jest dobrym i sprawdzonym źródłem światłą, gwarantującym dobre doświetlenie każdej powierzchni. Wybierając lampy czy oprawy oświetleniowe przeznaczone do montowania na zewnątrz budynków, warto sprawdzić ich parametry techniczne i upewnić się, czy są wysoce odporne na zniszczenia, uszkodzenia oraz działanie czynników atmosferycznych. Na zewnątrz z pewnością bowiem nie sprawdzi się to samo oświetlenie, które montujemy we wnętrzach budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *