Projekt garażu: wolnostojący czy dobudówka?

Według danych w zakresie motoryzacji do 50% garaży domowych nie jest już używanych do parkowania samochodów. Pozostałe 50% to miejsce na ozdoby świąteczne, rowery, narzędzia do majsterkowania, sprzęt ogrodniczy i oczywiście śmieci lub prowizoryczne narzędzie, pokój zabaw dla dzieci czy nawet siłownia!

Jeśli w coraz większym stopniu nie parkujemy samochodów w garażu, czy musimy zmienić sposób, w jaki podchodzimy do ich projektu? Podobnie jak my dokonujemy przeglądu projektu domu, aby umożliwić jego ponowne wykorzystanie i dostosowanie, aby umożliwić zmianę stylu życia, własności i osobistych okoliczności, czy nie dotyczy to również garażu?

Jeśli są prawidłowo zaprojektowane, wolnostojące i dobudowane garaże mogą być budowane zarówno na obszarach wiejskich, jak i podmiejskich. Jednak przy większych obiektach bardziej powszechnych na obszarach wiejskich, gdzie przestrzeń nie ma takiej wartości, zazwyczaj preferowane są garaże dobudowane, zwłaszcza jeśli ma to być miejsce przeznaczona na pomieszczenie warsztatowe lub, powiedzmy, schronienie łodzi.

Historycznie, takie garaże często pojawiały się w niezbyt interesujący sposób zintegrowane z ogólnym projektem. Jest to szczególnie widoczne w małych domach podmiejskich, gdzie trudno jest zintegrować większy garaż z formą i estetyką istniejącego domu. Po pomyślnym zakończeniu stają się one integralną częścią projektu, ale najlepiej gdy pomogą w tym specjaliści np. https://visoodesign.pl.

Główna rola garażu musi kierować jego formą i położeniem Wolnostojący garaż jest prostszy w projektowaniu z tego powodu, mniej ograniczają Cię także:

  • wymiary,
  • układ,
  • estetyka.

Dodatkowo wolnostojący garaż może być łatwiej rozbudowywany i jest mniej prawdopodobne, że zostanie ograniczony przez istniejące struktury lub granice.

Wady wolnostojącego garażu są zasadniczo zaletami dobudowanego garażu, przede wszystkim wygoda! Możliwość dostępu do garażu w zaciszu własnego domu, niezależnie od jego rzeczywistego użytkowania i bez konieczności negocjowania pogody, jest znaczącą zaletą. Dwa kolejne plusy to to, że wykorzystuje istniejące ściany zewnętrzne domu, co możew obniżyć koszty budowy, a także pomaga w utrzymaniu ciepła w domu, działając jako bufor między wnętrzem i tym co na zewnątrz. Dołączone garaże zapewniają również łatwy dostęp do usług, elektryczności i ciepła, jeśli jest to pożądane, i mogą być łatwiej przekształcone w powierzchnie użytkowe w domu, na późniejszym etapie.

Jednak wbudowany garaż może być mniej bezpieczny (na przykład pozostawiony niezamknięty), a tym samym zapewnia prosty dostęp włamywaczom do głównego budynku przez wewnętrzne drzwi. Jednak wykonanie kilku prostych kroków na wczesnym etapie fazy projektowania pozwoli ci inaczej wykorzystać przestrzeń w miarę zmiany okoliczności. Dzięki temu zaoszczędzisz znaczne koszty (i czas) związane z późniejszą konwersją lub ponownym użyciem, ponieważ garaż jest często pierwszym celem uzyskania większej ilości miejsca w domu. Pamiętaj o tym podczas budowania garażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *