Jakie dzieci i ich rodziny odnoszą psychologiczne korzyści z tradycji takich jak Mikołajki? Jeśli chcesz wiedzieć – zapraszamy do lektury!
Każdego roku podczas Świąt Bożego Narodzenia w mediach, Internecie i rozmowach rodziców pojawia się temat: czy powinniśmy opowiedzieć naszym dzieciom o Mikołaju?
Istnieje wiele powodów, dla których Boże Narodzenie może powodować dyskomfort dla dorosłych, zwłaszcza jeśli zależy im na tym, aby dzieci otrzymywały zdrowe wiadomości. Rodzice mogą żałować jawnej komercjalizacji wydarzenia lub silnej presji na zakup. Mogą czuć się urażeni zakorkowanymi drogami i zapchanymi centrami handlowymi lub poczuć ból ukochanych, których bardzo brakowało. Być może uważają też, że manipulowanie małymi dziećmi z fantastycznymi przekonaniami na temat Świętego Mikołaja i jego czujnych elfów nie jest właściwe.
Święty Mikołaj może pomóc w budowaniu silniejszych społeczności
Społeczności się zmieniają. Zmiany w naszym sposobie życia, pracy i życia towarzyskiego oznaczają, że w przypadku wielu rodzin regularne możliwości spotkań maleją. Mniej rodzin wielopokoleniowych mieszka pod jednym dachem, a wielu z nas jest bardziej samotnych niż kiedykolwiek wcześniej. Jak więc pomagają tradycje takie jak Boże Narodzenie i mit Świętego Mikołaja? Po pierwsze, Boże Narodzenie może zwiększyć nasze poczucie przynależności społecznej, o której psychologowie wiedzą, że jest tak ważna dla zdrowia psychicznego. Boże Narodzenie i Mikołajki to nie tylko okazja do wspólnych doświadczeń społecznych, ale także długoterminowe korzyści, takie jak zwiększony kontakt społeczny oraz tworzenie i utrzymywanie sieci wsparcia społecznego.
Święty Mikołaj może pobudzić pamięć
Wielu dorosłych angażuje się w rytuał Mikołaja z powodu tradycji i nostalgii. Badania pokazują, że zaznaczanie wyjątkowych okazji i późniejsze wspominanie o nich może poprawić naszą pamięć. Kiedy angażujemy się w rytuały lub świętujemy ważne wydarzenia poprzez dodatki takie jak elfi wideo od mikołaja dla dzieci, sprawiamy, że te dni wyróżniają się z zamazanego życia. Świętowanie określonej okazji lub angażowanie się w rodzinną tradycję jest jak tworzenie w życiu karty indeksu – odniesienia do określonego momentu w czasie zachęcają do do przyszłej refleksji i pamięci.
Tradycje i rytuały poprawiają samopoczucie
Praktyki rodzinne oparte na tradycji, takie jak obchodzenie Mikołajek i Bożego Narodzenia, przyczyniają się do bogatego i znaczącego życia. Takie praktyki mogą mieć pozytywny wpływ na nasze postrzegane szczęście i nastrój, a także ogólne zadowolenie z życia. Ludzie, którzy angażują się w mniej rytuałów, zgłaszają, że czują się bardziej samotni. Dlatego zachęcanie do rytuałów i tradycji, które jednoczą pokolenia, jest ważne dla tworzenia bardziej połączonych i spójnych społeczeństw. Badania pokazują, że szczególnie w przypadku młodych ludzi rytuały rodzinne są ważne dla zwiększania spójności rodziny, co bezpośrednio wpływa na dobrostan. Warto więc wierzyć w świętego Mikołaja!