Rośliny egzotyczne i tropikalne – co wybrać do ogrodu?

Co to jest ogród w stylu egzotycznym? W przeciwieństwie do typowego ogrodu, ogród w stylu egzotycznym nie cieszy się całorocznym zainteresowaniem, zamiast tego latem osiąga szczyt bujnej roślinności. Jednak ostrożny dobór roślin może nieco przedłużyć sezon do zimy. Typowe cechy subtropikalnego ogrodu to bujne rośliny egzotyczne sklep z dużymi liśćmi, formami strukturalnymi i uderzającymi kolorami kwiatów. Można to osiągnąć w większości sytuacji ogrodowych, pod warunkiem spełnienia niezbędnych warunków – o których więcej będzie poniżej.

Wybór odpowiednich roślin w stylu egzotycznym

Kilka uwag dotyczących projektowania i sadzenia? Dodaj głębi dzięki mieszance kształtów i kolorów liści, łącząc twarde i półodporne gatunki, na przykład wdzięczne palmy i koronkowe paprocie, banany z długimi liśćmi w kształcie łopatek i rośliny z uderzającymi kolorami liści.

Spróbuj też pogrupować delikatne rośliny domowe, takie jak begonia i hibiskus, z bardziej znanymi zewnętrznymi daliami, fuksją, mieczyk i lobelią, aby stworzyć dalsze możliwości projektowania i kolorystyki. Wybierz efektowne, ale wytrzymałe odmiany agapantusa, bambusa, jaśminu, wiciokrzewu i odpornych odmian hibiskusa, by uzyskać egzotyczny wygląd bez konieczności pielęgnacji zimą. Nisko rosnące, kochające cień, odporne paprocie stanowią doskonałą roślinę okrywową, ponieważ mogą tworzyć rozłożyste kopce liści.

Jeśli problemem jest przestrzeń lub gdy potrzebny jest tylko smak tropików, umieść pojemniki, aby wyeksponować je na dziedzińcu lub patio. Przy prawidłowej pielęgnacji, aby nie zamarzły zimą ani nie wyschły i nie przegrzały latem, będą się dobrze rozwijać i można je łatwo przenieść do środka, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rośliny egzotyczne i subtropikalne, warto zapoznać się z szeroką gamą odpowiednich roślin odpornych i delikatnych, by ocenić swoje możliwości względem ich uprawy.

Jak założyć ogród w stylu egzotycznym?

Ogrody w stylu egzotycznym mogą składać się z wielu roślin o różnych potrzebach pielęgnacyjnych. Proporcja każdego z nich zależy od dostępnych obiektów do zimowania i czasu wymaganego do rozmnażania roślin i sadzenia każdego roku.

Przydadzą się trwale posadzone odporne rośliny, które można pozostawić na zewnątrz w okresie zimowym. Krzewy te, zwłaszcza zimozielone, są przydatne do tworzenia ram, tworzenia wiatrołapów i mikroklimatu nawet w zimowych ogrodach. Do tego przydadzą się krzewy sadzone na stałe, ale wymagające ochrony zimą suchą ściółką lub runem jak paprocie drzewiaste, banany i palmy. Warto też rozważyć formę delikatnych bylin potrzebujących suchego przechowywania w okresie zimowym w szklarni lub szopie bez mrozu – do nich należą na przykład bulwy dalii. Na koniec dołóż delikatne krzewy i rośliny doniczkowe wymagające oranżerii lub ogrzewanej szklarni, na przykład sukulenty i kalanchoe.

Na koniec pamiętaj – zawsze postępuj zgodnie z sezonowym planem pielęgnacji, aby Twój egzotyczny ogród odniósł sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *