Leasing samochodów BMW serii 3 – jakie warunki trzeba spełnić?

Nie każdą osobę stać na zakup nowego samochodu, zwłaszcza wtedy, gdy jest on tak ekskluzywnej marki, jak BMW serii 3. W takiej sytuacji warto pomyśleć o skorzystaniu z możliwości, jakie daje leasing. To specjalna forma finansowania pojazdu, której najważniejszą zaletą jest szeroka dostępność. W praktyce jednak nie oznacza ona bynajmniej braku jakichkolwiek uwarunkowań przy podpisywaniu umów o leasing aut BMW 3 oraz innych modeli. Zanim zatem podejmiesz ostateczną decyzję w tej sprawie, najpierw musisz poznać kryteria, od których spełnienia zależy realna możliwość wzięcia samochodu w leasing.

Leasing pojazdów – opcja dla każdego?

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jesteś osobą prywatną, czy też przedsiębiorcą. Firmy leasingowe są otwarte na szeroko zakrojoną współpracę zarówno z klientami indywidualnymi, jak i instytucjonalnymi. Musisz jednak mieć na uwadze, że w zależności od Twojego statusu będziesz musiał sprostać nieco innym wymaganiom stawianym przez leasingodawców przyszłym użytkownikom samochodów BMW 3 lub pojazdów innych marek. Leasing konsumencki w praktyce jest bardzo łatwy do wzięcia. W większości przypadków wystarczy okazać przedstawicielowi firmy leasingowej dowód tożsamości, jak również pisemne dokumenty świadczące o Twojej faktycznej sytuacji finansowej. Mogą to być na przykład wyciągi z konta bankowego z okresu ostatnich kilku miesięcy z wyraźnie zaznaczonymi wpływami finansowymi. Niektórzy leasingodawcy dodatkowo wymagają również udostępnienia im zeznania rocznego PIT za ostatnie 12 miesięcy.

Znacznie bardziej szczegółowa ocenę ryzyka zawarcia umowy leasingowej przeprowadza się wówczas, gdy klientem firmy leasingowej jest przedsiębiorca. W takim przypadku zwraca się uwagę na:

  • czas prowadzenia danej działalności gospodarczej – zwykle wymaga się, aby wynosił on minimum 3 miesiące, a czasem nawet cały rok;
  • historię zadłużenia – leasingodawcy z reguły chętnie zawierają umowy o leasing np. samochodów marki BMW 3 z właścicielami firm, którzy nigdy nie mieli problemu ze spłaceniem ciążących na nich zobowiązań finansowych.

W niektórych sytuacjach przeprowadzane jest też badanie zdolności kredytowej potencjalnego leasingobiorcy. Dotyczy to głównie umów, których przedmiotem są pojazdy oraz inne środki trwałe o znacznej wartości materialnej.

Procedury uproszczone i standardowe

Seria 3 BMW została wypuszczona na rynek motoryzacyjny stosunkowo niedawno. Poszczególne modele ją reprezentujące nie należą zatem do tanich pojazdów, a to oznacza, że w praktyce nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na ich zakup. Mimo to przy braniu w leasing aut marki BMW serii 3 zazwyczaj obowiązują uproszczone procedury, stosowane powszechnie w przypadku umów dotyczących aut osobowych. W ich ramach zwraca się uwagę na okres prowadzenia działalności gospodarczej. W większości przypadków od wnioskodawcy nie wymaga się przedstawiania dokumentów potwierdzających jego sytuację finansową. W praktyce jednak rzadko zdarza się, aby leasingodawca przed zawarciem umowy nie sprawdził historii zadłużenia leasingobiorcy w ogólnodostępnych bazach kredytowych (np. BIK, KRD).

Z kolei procedura standardowa jest przeprowadzana wtedy, gdy przedmiotem leasingu są np. samochody ciężarowe, a także drogie maszyny i urządzenia, sprzęt komputerowy itp. W takich okolicznościach musisz liczyć się z tym, że dokładnemu badaniu zostanie poddana Twoja sytuacja finansowa i majątkowa poprzez analizę udostępnionych deklaracji podatkowych, KPiR itp. Z punktu widzenia leasingodawcy, najbardziej pożądaną sytuacją jest brak zadłużenia klienta oraz jego wysoka zdolność kredytowa.

Leasing BMW 3 – koszty

Zastanawiasz się, jakie ceny obowiązują przy braniu w leasing aut BMW? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kwestie te ustalane są bowiem indywidualnie pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Zwykle wysokość kosztów leasingowych zależy od wartości rynkowej danego modelu, wydatków amortyzacyjnych, a także okresu obowiązywania umowy leasingowej.

Leasing to bardzo korzystna forma finansowania samochodów. Choć teoretycznie może z niego skorzystać niemal każdy, warto pamiętać o tym, że firmy leasingowe najchętniej współpracują z klientami, którzy mają stabilną sytuację finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *