Czeka Cię wyjazd służbowy za granicę? Sprawdź gdzie przyda się zielona karta

Podróże służbowe za granicę są niemal codziennością w wielu polskich firmach. Pracownicy wyjeżdżają w celu zdobywania nowych klientów, rynków zbytu, na rozmowy z kontrahentami oraz na ważne wydarzenia branżowe. Przed wyjazdem trzeba jednak dopełnić wiele formalności, między innymi zadbać o właściwe ubezpieczenie.

Nasze standardowe OC auta działa poza Polską w 32 krajach, które podpisały tak zwane Porozumienie Wielostronne. Są to przede wszystkim państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeśli w czasie podróży po tych krajach będziemy mieć jakieś zdarzenie drogowe, kolizję, wypadek, ochrona od odpowiedzialności cywilnej będzie pełna. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy wybieramy się do innych krajów, w których polskie OC nie jest respektowane. W takiej sytuacji potrzebna będzie Zielona Karta, czyli ubezpieczenie podobne do standardowego OC, które jednak działa na innym obszarze.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta jest potwierdzeniem zawarcia ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów podróżujących za granicę do krajów, które należą to tak zwanego systemu Zielonej Karty. Są to między innymi Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Czarnogóra, Rosja, Macedonia, Mołdawia, Tunezja, Maroko, Turcja, Ukraina. Z wieloma z tych krajów polskie firmy mają dosyć zakrojone kontakty handlowe, a więc i podróże do nich są dużo częstsze niż nam się wydaje. Dzięki Zielonej Karcie osoby podróżujące po tych krajach mają gwarancję, że ubezpieczyciel, który wydał dokument weźmie na siebie odpowiedzialność za wszelkie wyrządzone szkody. Wypłaci odszkodowanie i inne świadczenia pieniężne, które są określone albo w umowie, albo w limitach państwa, na którego terenie doszło do niesprzyjającego zdarzenia.

Niewielkie koszty Zielonej Karty

Wbrew pozorom, Zielona Karta nie jest dokumentem drogim czy trudno dostępnym. W wielu firmach ubezpieczeniowych dostaniemy ją jako dodatek do standardowego ubezpieczenia OC. Inne firmy natomiast wydają ją za dosyć niewielką dopłatą. Co więcej, nie ma konieczności kupowania Zielonej Karty w tym towarzystwie, w którym mamy podpisane ubezpieczenie OC. Dzięki temu możemy wybierać spośród dobrej i ciekawej oferty. Więcej informacji na temat różnych form ubezpieczeń można znaleźć na http://kalkulatorubezpieczen.net.pl/co-obejmuje-ubezpieczenie-szkolne/. Warto przed zakupem każdego ubezpieczenia korzystać z porównywarek ofert i dobrze zrobionych kalkulatorów. Pozwoli nam to szybko przejrzeć oferty kilku lub kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i znaleźć taką, która w stu procentach będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom. Pamiętajmy również, aby przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej bardzo dokładnie przeczytać cały dokument, zwracając uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia oraz na punkty, w których są informacje na temat tego, kiedy umowa ubezpieczeniowa nie obowiązuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *