Jak sprawdzić auto używane przed kupnem?

Zakup auta używanego nie jest prosty. Przeglądając wiele ofert, nietrudno trafić na takie, które niekoniecznie informują nas o wszystkich przypadłościach danego pojazdu. Zdecydowanie łatwiej trafić na auta rzekomo bezwypadkowe niż te, gdzie sprzedawcy uczciwie informują nas o tym, jakie mankamenty ma dany pojazd. Dlatego właśnie przed zakupem auta używanego, trzeba je dokładnie sprawdzić.

Samo sprawdzenie nie jest jednak łatwe. Będzie wymagało od osoby, która je przeprowadza, nie tylko dość rozległej i zdecydowanie niepowierzchownej wiedzy, doświadczenia, ale również odpowiedniego sprzętu, jak miernik grubości lakieru, który często okazuje się absolutnie niezbędny.

Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Na samym początku warto skupić się na karoserii. Warto sprawdzać lakier oraz jego grubość, ale warto również zwracać uwagę na równe spasowanie poszczególnych elementów samochodu. Jeżeli były one powypadkowe i naprawiane, często trudno zachować idealne spasowanie poszczególnych elementów czy równą szerokość szczelin. Dodatkowo warto poszukiwać otarć, ale tez ognisk korozji.

Konieczne jest sprawdzenie również opon – jeżeli wysokość bieżnika jest mniejsza, niż 3-4 mm, będą one koniecznie wymagały szybkiej wymiany, a to oznacza dodatkowe koszty już na starcie.

Sprawdzanie wnętrza pojazdu znów opiera się głównie na poszukiwaniu uszkodzeń, warto jednak zwrócić również uwagę na to, czy zużycie poszczególny elementów wskazuje na aktualny przebieg samochodu, czy jest ono nieproporcjonalne, i wskazuje na wyższy przebieg.

Oczywiście, należy również otworzyć maskę pojazdu, szukać wycieków oleju, ale również tam poszukiwać np. odkręcanych śród, które mogą wskazywać, że poszczególne elementy samochodu były naprawiane lub wymieniane.

Konieczne jest przeprowadzanie również jazdy testowej – podczas niej należy sprawdzić, jak auto się prowadzi, czy jest dynamiczne, jak hamuje, czy nie występują inne problemy, w tym te z silnikiem. Dodatkowo warto podłączyć samochód do komputera diagnostycznego oraz udać się na stację kontroli pojazdów, by tam, z pomocą podnośnika, sprawdzić, czy podwozie nie ma m.in. problemów z korozją.

 

Gdzie sprawdzić auto używane przed kupnem?

Najczęściej oględziny będą odbywać się w miejscu, gdzie sprzedawany jest dany samochód. Następnie, warto udać się albo na stację diagnostyczną, albo do jednego z okolicznych warsztatów, albo do ASO danej marki. Należny jednak pamiętać, że sprawdzanie samochodu w miejscach bardzo bliskich miejsca, gdzie chcemy go kupić, może sprawić, że czy to w warsztacie, czy w stacji kontroli pojazdów, uda nam się natrafić na znajomych osoby sprzedającej, co może oznaczać utrudnienie w uzyskaniu prawdziwych informacji na temat danego samochodu. Rekomendujemy więc wybieranie miejsc chociaż odrobinę oddalonych od miejsca zakupu.

Firmy sprawdzające auta używane przed kupnem – czy warto z nich skorzystać?

Jeżeli nie ma się czasu na samodzielne oględziny samochodu, albo nie zna się na tym na tyle dobrze, by przeprowadzać je samodzielnie, znakomitym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na zlecenie oględzin firmie zewnętrznej. Jedną z takich firm jest mobilEkspert, a jej pracownicy działają na terenie całego kraju.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych czy po prostu nieznających się na mechanice, czy motoryzacji. Olbrzymim plusem takich firm są relatywnie niskie ceny usług – sprawdzanie jednakiego samochodu może kosztować mniej, niż 300 zł, co na pewno zwróci się w momencie, gdy nie zdecydujemy się zakupić samochodu, który zacząłby szybko generować koszty, lub gdy dzięki poznaniu faktycznego stanu pojazdu, uda nam się wynegocjować za niego znacznie lepszą cenę. Sprawdzenie samochodu przed kupnem jest konieczne, i coraz częściej decyduje się na nie wielu Polaków, również jednak coraz częściej wiele osób decyduje się na firmy zewnętrzne, które realizują takie usługi.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Jeżeli samochód, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, oddalony jest od naszego miejsca mieszkania od setki kilometrów, jego oględziny to prawdziwa wyprawa, Z jednej strony, pochłania ona dużo czasu, z drugiej, są to również znaczne koszty, od paliwa, po obiad w drodze powrotnej. Dlatego zwłaszcza w takich przypadkach zlecenie oględzin firmie zewnętrznej jest skrajnie opłacalne – działają one często na terenie całego kraju, cena niezależna jest od lokalizacji, a po samochód w takich przypadkach jedzie się dopiero wtedy, gdy wie się, że się go kupi.

Jak wygląda sprawdzanie samochodu używanego przez firmę?

Całość jest naprawdę prosta. Opłacamy wybrany pakiet, wybieramy ogłoszenie, z którego samochód ma być sprawdzony i czekamy – całość najczęściej nie trwa dłużej, niż 48 godzin. Po tym czasie w nasze ręce trafia bardzo dokładny raport, który zawiera nie tylko bardzo liczne informacje o tym, w jakim stanie jest samochód, ale nie brakuje tam również wielu realnych zdjęć przedstawiających dane auto.

Dodatkowo, raporty takich form, jak mobilEkspert, odpowiadają na zasadnicze pytanie – kupować czy nie? Ekspert ocenia, czy jego zdaniem – a są to osoby z ogromnym doświadczeniem – dany samochód w danej cenie warto jest zakupu, czy też nie. Jest to idealna informacja dla osób, które na mechanice czy motoryzacji się nie znają, i pomimo zdjęć czy informacji technicznych, trudno im ocenić, czy samochód warto będzie zakupu. Jest to o tyle trudne, ze samochód używany zawsze będzie miał swoje problemy, a kupujący często nie wie, czy są one poważne i kosztowe, czy też nie. Dlatego taka opinia niezależnego eksperta jest często po prostu bezcenna i pomaga w zakupie naprawdę odpowiedniego dla nas samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *