Transport medyczny – na jakich zasadach funkcjonuje?

hero

Zadaniem transportu medycznego jest przewóz osób chorych, ofiar wypadków lub pacjentów do wskazanych miejsce docelowych, gdzie będą mogli być dalej leczeni. Transport medyczny dzieli się na dwa główne działy w zależności od tego, jakie będzie spełniał funkcję.

Transport wykonywany w ramach ratownictwa medycznego, to zadanie wynikające w nagłych wypadkach, zdarzeniach, gdy potrzebna jest nagła pomoc medyczna a w ślad za tym transport pacjenta do najbliższego lub wynikającego z podstawowych funkcji ośrodka leczenia.

Transport sanitarny służy do przewożenia osób lub różnego rodzaju materiałów biologicznych, takich jak: krew czy organy do przeszczepu oraz materiałów koniecznych do wykonania świadczenia zdrowotnego a wymagającego specjalistycznych warunków transportu. Zazwyczaj transport sanitarny wykonuje się na zlecenie ośrodków medycznych publicznych i niepublicznych; szpitali, przychodni lekarskich, stacji dializ, hospicjów. Dany ośrodek medyczny zawiera umowę na wykonywanie usługi transportu sanitarnego z wybraną jedną lub więcej firm świadczących takie usługi i posiadających przeznaczony do transportu sanitarnego odpowiednio wyposażone środki transportu.

Jeżeli zamawiający są ośrodkiem medycznym sektora usług publicznych, umowę z firmą świadczącą usługi transportu sanitarnego zawiera na podstawie poprzedzającego przetargu i na podstawie przepisów prawa zamówień publicznych. Jeżeli ośrodek medyczny jest placówką medyczną niepubliczną,sam określa warunki do zawarcia umowy. W trzecim wypadku, gdy zamawiający to bezpośrednio Narodowy Fundusz Zdrowia, firmy świadczące usługi transportu sanitarnego muszą stanąć do konkursu ofert lub rokowań. Najczęściej jednak, w przypadku zamawiającego NFZ, transport sanitarny jest tylko częścią przyszłych świadczonych usług z tytułu opieki zdrowotnej.

Środki transportu stosowane do transportu sanitarnego muszą spełniać polskie i europejskie normy, a oznakowane są literą “T”.

W przypadku środków transportu ratownictwa medycznego, który jest niezbędny do wykonywania zadań zespołów ratownictwa medycznego, muszą one spełniać warunku wysoko wyspecjalizowanych narzędzi. Ich wyposażenie musi być o wiele bogatsze niż w przypadku samochodów używanych do transportu sanitarnego. Wszystkie ambulanse przeznaczone do transportu medycznego muszą być zaopatrzone w urządzenia ratujące życie i zdrowie pacjentów, m.in. instalacje tlenowe, respiratory, laryngoskopy, defibrylatory i wiele innych. Muszą być również wyposażone w leki konieczne do bezpośredniej akcji ratunkowej.

W naszym kraju wyodrębnia się dwie grupy zespołów medycznych. Pierwsza z nich to zespoły specjalistyczne, trzyosobowe, a w śród nich lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny. Wszystkie one muszą uzyskać uprawnienia do wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Ich ambulans oznakowany jest literą S.

Drugi z zespołów to zespół podstawowy, w którym przynajmniej dwie osoby uzyskały uprawnienia do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, najczęściej to pielęgniarka lub ratownik medyczny. Ich ambulans oznakowany jest literą P.

Materiał opracowało Centrum medyczne E-diagnostyka.pl – testy metaboliczne Warszawa

Jeden komentarz dla wpisu “Transport medyczny – na jakich zasadach funkcjonuje?”

  1. Zakładają biznes związany z transportem medycznym można zasięgnąć informacji o szczegółach dotyczących prawa przewozowego. Im więcej wiemy tym więcej możemy przewidzieć. Polecam kancelarię WMC, według mnie są najlepsi z tej tematyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *