Czy musisz ubezpieczać samochód zabytkowy?

Samochody, które w myśl obowiązujących przepisów zostały uznane za zabytkowe, dają kierowcom możliwość skorzystania z kilku dodatkowych przywilejów. Jeden z nich dotyczy ubezpieczenia, które w tym przypadku wygląda zupełnie inaczej niż w odniesieniu do zwykłych aut osobowych. Przeczytaj, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu klasyka.

Czym są polisy krótkoterminowe?

Jak z pewnością wiesz, każdy samochód (bez względu na to, czy stoi w garażu, czy służy Ci na co dzień) musi być objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (OC). To gwarancja dla pozostałych uczestników ruchu, że w razie szkody mogą oni liczyć na jej naprawienie przez podmiot, który jest wypłacalny, czyli zakład ubezpieczeń.

Standardowo umowę OC zawiera się na 12 miesięcy. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych w art. 27 wprowadza jednak odstępstwo od tej zasady, przyznając niektórym uczestnikom ruchu możliwość zawarcia tzw. polisy krótkoterminowej.

Wśród pojazdów, które mogą skorzystać z tej ulgi, znajdują się także samochody historyczne oraz – stanowiące węższe pojęcie – samochody zabytkowe.

Umowa ubezpieczenia krótkoterminowego może być zawarta na czas nie krótszy niż 30 dni oraz nie dłuższy niż 12 miesięcy. Sam możesz wybrać, kiedy ochrona jest Ci potrzebna i wykupić polisę tylko na ten okres.

Zazwyczaj użytkownicy pojazdów historycznych decydują się na ubezpieczenie auta w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy odbywają się największe zloty miłośników motoryzacji retro. Przez pozostałą część roku, kiedy auto stoi na muzealnej wystawie albo w garażu, składka nie jest opłacana. Dla Ciebie to wymierna korzyść finansowa i wygoda.

Pamiętaj, że umowa ubezpieczenia krótkoterminowego nie przedłuża się automatycznie! Po wygaśnięciu polisy musisz ją odnowić, jeżeli zamierzasz poruszać się po drogach publicznych.

Za jazdę autem wyposażonym w żółte tablice rejestracyjne bez ważnego ubezpieczenia grożą takie same kary finansowe jak w przypadku zwykłych samochodów osobowych (nawet 5600 zł w przypadku przerwy między kolejnymi okresami ubezpieczenia dłuższej niż 14 dni!). Więcej o ubezpieczeniu zabytkowego auta dowiesz się z artykułu o ubezpieczaniu klasyka.

Gdzie ubezpieczysz samochód zabytkowy?

W przeciwieństwie do zwykłej polisy OC, którą wykupisz u każdego agenta ubezpieczeniowego, ochrona klasyków zajmują się tylko niektóre zakłady ubezpieczeń. Zazwyczaj współpracują one z wykwalifikowanymi warsztatami samochodowymi oraz rzeczoznawcami, którzy specjalizują się w naprawie i wycenie wartości aut z ubiegłej epoki. Na polskim rynku taką usługę oferuje m.in. LINK4, Warta i PZU.

  • LINK4 umożliwia zawarcie umowy ubezpieczeniowej na okres 3, 6 lub 12 miesięcy, a dodatkowo również wykupienie pakietu NNW.
  • Warta sprzedaje polisę OC wraz z AC. W ramach oferty możesz liczyć na stałą sumę ubezpieczenia, odszkodowanie w przypadku kradzieży auta, wybicia szyby lub kradzieży wyposażenia oraz wystąpienia uszkodzenia z losowej przyczyny.
  • PZU udziela nawet 70% zniżki dla członków Polskiego Związku Motorowego.

Ofertę ubezpieczenia krótkoterminowego ma też UNIQA, choć w tym przypadku ubezpieczyciel nie wskazuje na konkretne korzyści płynące ze skorzystania z jego usługi.

Oczywiście nawet najkorzystniejsze warunki ubezpieczenia samochodu nie chronią go przed kolizją i uszkodzeniem. Jeżeli miałeś stłuczkę, znalezienie oryginalnych części do samochodu sprzed kilkudziesięciu lat nie będzie proste – chyba że wiesz, gdzie ich szukać.

Miałeś stłuczkę? Naprawa samochodu zabytkowego to nie dramat!

Zajrzyj na https://garbus.pl/ i przekonaj się, że są takie miejsca, gdzie pasja łączy się z  profesjonalizmem. W ofercie sklepu znajdziesz wszystkie części zamienne do pierwszych modeli Garbusów – od legendarnego Beetla do Transportera T3.

Wybieraj m.in. spomiędzy oryginalnych:

  • części blacharskich,
  • elektryki,
  • hamulców,
  • elementów silnika,
  • układu jezdnego, wydechowego i paliwowego,
  • sprzęgieł i elementów skrzyni biegów.

Przekonaj się, że ceny części do aut mogą być niskie, a podzespoły łatwo dostępne. Ciesz się promocjami, błyskawiczną dostawą i fachowym doradztwem. Po prostu kochamy Volkswageny. Tak jak Ty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *