W jaki sposób monitorować kierowców w swoim zakładzie pracy?

advanced-tracking

Wykorzystywanie zakładowych samochodów do prywatnych celów jest bardzo częstą domeną wielu zakładów pracy. Pracownik, który wie że nie ma nad nim kontroli, pozwala sobie korzystać z firmowego paliwa za które nie płaci i wykorzystywać pojazd do załatwiania różnych osobistych spraw. Naraża to firmę na spore straty, zarówno jeśli chodzi o ceny paliwa jak i kwestię zużycia części mechanicznych samochodów.

Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Otóż tak. Wystarczy założyć monitoring w pojazdach, który będzie przesyłał do centrali informacje o ich położeniu. W ten sposób możemy śledzić każdego pracownika i uniemożliwić mu jeżdżenie tam, gdzie nie mamy w tym interesu, powierzając mu firmowy pojazd.

Jak wygląda realizacja takiego monitoringu?

Jest ona prosta, aczkolwiek trzeba wybrać jeden z kilku sposobów. Najpopularniejszy jest oczywiście monitoring gps, czyli wykorzystywanie sygnału satelitarnego do śledzenia naszego pojazdu. Dalej mamy dwie kolejne drogi. Albo w samochodzie znajduje się tak zwana czarna skrzynka, która zbiera wszystkie dane z systemu, albo sygnał przekazujemy bezpośrednio do centralki w biurze, za pośrednictwem np. transmisji GSM. W ten sposób obsługa firmy może w czasie rzeczywistym obserwować gdzie znajdują się samochody. Korzysta z tego rozwiązania bardzo wiele firm kurierskich, z bardzo dobrym skutkiem. Co więcej, wcale nie musimy używać tego systemu tylko i wyłącznie do śledzenia pracowników.

Możemy również utworzyć bieżącą mapę obszaru, po którym poruszają się auta i gdy trzeba oddelegować jednego z pracowników do nowego zadania, wystarczy znaleźć najbliższy samochód i właśnie do tej osoby zadzwonić z prośbą o załatwienie dodatkowej sprawy. Jest to bardzo wygodne i praktyczne, ponieważ nie musimy dzwonić po wszystkich kierowcach aby dowiedzieć się o ich położeniu.

Jeżeli chodzi o aspekt prawny, musimy pamiętać by kierowcy byli powiadomieni o tym, że są śledzeni.

To akurat nie powinno być problemem, ponieważ ich wiedza o tym fakcie sprawi, że będą bardziej przykładać się do swojej pracy. Oprócz monitoringu gps możemy wykorzystać również monitoring wizyjny, który będzie przekazywał nam na bieżąco obraz z samochodów. Jednak tutaj potrzebne są już o wiele droższe rozwiązania. Możliwe jest również przekazywanie dodatkowych parametrów pojazdu do bazy, takich jak aktualna ilość paliwa, a nawet różne parametry pracy silnika. Motoryzacja jest w dzisiejszych czasach tak bardzo rozwinięta, że możliwe jest zintegrowanie systemu monitoringu z systemem zabezpieczeń pojazdu oraz komputerem silnika zarazem. Dzięki temu uzyskamy pełny obraz parametrów pracy każdego z aut będących w terenie, włącznie z możliwością zdalnego wyłączenia silnika.

Podsumowując, instalacja monitoringu w firmowych samochodach jest bardzo pożyteczna.

Uniemożliwia ona kierowcom wykonywanie podróży dla załatwiania prywatnych spraw, oraz wykorzystywania firmowego paliwa. Dzięki wiedzy o monitoringu kierowcy są zmotywowani do bardziej wydajnej pracy. Oprócz tego kontrola stanu paliwa w baku uniemożliwi jego kradzież, a takie sytuacje również się zdarzają.

Opracowano przy współpracy z portalem Kaspol.pl kasy fiskalne Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *