Wypadek na motocyklu nie musi źle się skończyć – sprawdź jaką odzież ochronną wybrać

Motorcycle accident on Trans Canada Highway

Motocykliści są specyficzną grupą uczestników ruchu ulicznego, od zawsze kojarzoną z drobnymi kolizjami i znacznie poważniejszymi w skutkach wypadkami. Najczęściej są one spowodowane brawurą i przekraczaniem nadmiernej prędkości, a także trudnymi warunkami panującymi na drogach. Możemy znacząco poprawić swoje bezpieczeństwo podczas kierowania tymi pojazdami. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrą odzież ochronną, która skutecznie zabezpieczy nasze ciało przed wszelkimi możliwymi urazami.

Jakiego rodzaju odzież powinniśmy zakupić do jazdy motocyklem?

Z każdym rokiem możemy zauważyć coraz większą liczbę motocykli na polskich ulicach. Niestety, wielu prowadzących pojazdy, zwłaszcza młode osoby, nie korzysta z żadnej specjalistycznej odzieży, przez co jazda motocyklem postrzegana jest w sposób stereotypowy, jako niebezpieczna i ryzykowna.

Ubranie motocyklowe składa się przede wszystkim ze skórzanego kombinezonu i butów. Całe ciało musi być dobrze osłonięte, dlatego ten zestaw odzieży sprawdzi się doskonale. Skóra jest najtrwalszym materiałem, a dodatkowo zapewnia dużą swobodę ruchu. Porządnie wykonana odzież ochronna nie może przepuszczać wilgoci. Ważna jest również jej wiatroszczelność, chroniąca przed zimnem i późniejszymi przeziębieniami. Poza tym musi idealnie dopasowywać się do sylwetki w celu dokładnego zabezpieczenia tych części ciała, które są najbardziej narażone na uszkodzenia.

Wybierając rodzaj obuwia, musimy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ochrania stopy przed przygnieceniami. Pomaga w tym m.in. wysoka ilość ochraniaczy, system zabezpieczający kostki i golenie, odporność na warunki atmosferyczne oraz stopień usztywnienia podeszwy.

Producenci odzieży motocyklowej oferują całą paletę wzorów, kolorów i nowoczesnych funkcjonalności. Nie musimy już wybierać między produktem cieszącym oko, a czymś, co spełnia wszystkie normy specyfikacyjne i zostało wykonane z najwyższej jakości materiału.

Jakie środki ochrony indywidualnej obowiązują podczas jazdy motocyklem?

Od tego przedmiotu większość fanów motocykli rozpoczyna wybór akcesoriów niezbędnych do jazdy. Oczywiście mowa tutaj o kaskach, które skutecznie ochraniają głowę w obliczu wypadków, a także pozwalają na wyeliminowanie styczności z różnymi owadami, pyłkami i innymi zanieczyszczeniami powietrza, które mogą wpłynąć na chwilowe problemy ze wzrokiem. Przed zakupem kasku należy przymierzyć kilka różnych modeli, aby wybrać ten najbardziej dopasowany do kształtu głowy. Jeśli jego zakładanie, zapinanie i zdejmowanie nie przysparza nam większych kłopotów, możemy poważnie myśleć o zakupie. Zwracajmy uwagę na to, czy hełm ochronny posiada niezbędne atesty i certyfikaty. Poza tym skupmy się na wyborze koloru. Unikajmy barw trudno widocznych w porach wieczornych i nocnych. Najlepiej zastosować połączenie kilku ciekawych wzorów w żywych barwach, najlepiej z dołączonym elementem odblaskowym. W ten sposób minimalizujemy ryzyko doprowadzenia do wypadku motocyklowego.

Bardzo istotne są również drobne elementy dodatkowe, które niejednokrotnie mogą uratować nasze życie. Wyróżniamy tutaj m.in. ochraniacze na kolana, ramiona i biodra, pasy stabilizujące, ocieplacze oraz skórzane, wytrzymałe rękawiczki. Z takim wyposażeniem możemy śmiało ruszać w drogę, z zachowaniem ostrożności i odpowiedniej prędkości.

Zobacz w jaki sposób odzież ochronna może Cię ochronić przed wypadkiem.

b02

Jeden komentarz dla wpisu “Wypadek na motocyklu nie musi źle się skończyć – sprawdź jaką odzież ochronną wybrać”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *