Wypadek samochodowy we Włoszech – co zrobić?

Zgodnie z prawem włoskim, każda osoba, która odniosła obrażenia i poniosła szkody (pod warunkiem, że nie ponosi odpowiedzialności) w czasie wypadku, ma prawo do odszkodowania za wszelkie szkody. Jednak w niektórych sytuacjach nikt nie jest jednoznacznie odpowiedzialny za wypadek, więc zakłada się, że wypadek został spowodowany równomiernie z winy obu stron. W związku z tym prawdopodobne jest, że odpowiedzialność zostanie podzielona na zasadzie 50/50 (50% poniesionych szkód).

wypadek samochodowy

Kierowca biorący udział w wypadku drogowym 

  1. Jeśli mówisz po włosku, wypełnij formularz zgłoszenia wypadku zwany modulo di constatazione amichevole CID / CAI. W przeciwnym razie niezwłocznie skontaktuj się z Policją w celu zgłoszenia wypadku w celu sporządzenia protokołu zdarzenia. Bardzo ważne jest, aby natychmiast skontaktować się ze świadkami na miejscu zdarzenia i poprosić przynajmniej o ich dane osobowe (imię, nazwisko, datę urodzenia i adres) oraz, jeśli to możliwe, oświadczenie o tym, co się stało. Jeśli nie jest to możliwe, zapisz przynajmniej tablice rejestracyjne pojazdów, które były obecne na miejscu zdarzenia. W wypadkach drogowych, w których żadna osoba nie odniosła obrażeń, ale są to tylko uszkodzenia pojazdów, obowiązkowe jest podanie nazwisk świadków, którzy byli obecni przy wypadku.

Wskazane jest również fotografowanie pojazdów i tablic rejestracyjnych oraz wszelkich innych zdjęć, które mogą mieć znaczenie dla miejsca wypadku, oczywiście nie należy robić zdjęć bez pozwolenia na fotografowanie twarzy i / lub ciał innych osób, ponieważ jest to niedozwolone zgodnie z Włoskie prawo dotyczące prywatności.

  1. Jeżeli prowadzisz wypożyczony samochód, skontaktuj się z wypożyczalnią i zgłoś szkody wyrządzone w pojeździe.
  2. W przypadku urazów fizycznych, nawet lekkich, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą izbą przyjęć w celu udokumentowania obrażeń, które powstały w wypadku. Ważne jest, aby mieć wszystkie kopie dokumentów szpitalnych, w tym badań lekarskich i zabiegów (lekarstwa, prześwietlenia, terapie itp.). Skontaktuj się natychmiast z włoskim prawnikiem, aby upewnić się, że Twoje prawa są chronione. 
  3. Niestety we Włoszech wiele osób, w tym policja, nie mówi po angielsku ani nie rozumie go. Dlatego na wczesnym etapie zaleca się zatrudnienie włoskiego prawnika, który będzie pomagał klientowi i towarzyszył mu przez cały proces.

W niektórych przypadkach wypadek drogowy ma również konsekwencje karne, dlatego ważne jest, aby złożyć skargę w ciągu trzech miesięcy od daty wypadku (skargę można złożyć na posterunku policji lub Carabinieri, ale z pomocą prawnika, nawet jeśli nie jest to obowiązkowe) jest wysoce zalecane).

Ponadto prawnik pomoże klientowi w znalezieniu i wyznaczeniu lekarza orzecznika w celu ustalenia wysokości odszkodowania i odszkodowania.

  1. Zgodnie z prawem włoskim, w przypadku drobnych obrażeń, w celu ustalenia odpowiednich odszkodowań stosuje się tabele odszkodowań. 
  2. W przypadku poważnych obrażeń sąd we Włoszech zdecyduje o kwocie odszkodowania na podstawie „słuszności i dobra” (ex aequo et bono), jednakże decyzja sędziego jest zwykle oparta na już ustalonych parametrach odszkodowania w poprzednich sprawach i przez inne sądy. 

Pasażer uczestniczący w wypadku 

Pasażerowi, który uległ wypadkowi, przysługuje zawsze odszkodowanie niezależnie od odpowiedzialności osób uczestniczących w wypadku drogowym, z wyjątkiem przypadków, w których zostanie udowodnione, że kierowca nie był w stanie w żaden sposób uniknąć wypadku.

Przepisy te mają na celu pełną ochronę pojazdu pasażerskiego zgodnie z wytycznymi ruchu drogowego UE.

dobry endokrynolog gdyniaPasażer jest uprawniony do dochodzenia i otrzymania odszkodowania za szkody wyrządzone w mieniu (np. Zepsuty telefon komórkowy) oraz obrażenia ciała bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej pojazdu, w którym pasażer przebywał w chwili wypadku, bez konieczności kierowców spowodowało wypadek. Jednak pasażer będzie musiał przedstawić dowody i związek przyczynowy ze szkodą (ciałem / mieniem) wyrządzoną mu w wyniku wypadku drogowego, w którym brał udział. Jednak pasażer zostanie poproszony o przedstawienie dowodów obrażeń i szkód materialnych, które zostały mu wyrządzone podczas wypadku samochodowego

W wielu przypadkach firmy ubezpieczeniowe będą próbowały graniczać prawo do odszkodowania (nawet bez żadnego dowodu), twierdząc, że pasażer nie zapiął pasów i / lub nie używał ich prawidłowo (zapiął pas pod pachą zamiast ramię itp.).

Przyczyną takich argumentów jest zmniejszenie wysokości odszkodowania poprzez próbę wprowadzenia przypisywanego pasażerowi elementu zaniedbania, a tym samym obniżenie wysokości odszkodowania. W związku z tym pasażer będzie musiał udowodnić wszelkimi dostępnymi mu środkami (nawet przy pomocy świadków), że pas bezpieczeństwa miał zapięty prawidłowo w chwili zdarzenia.

Przypadki śmierci 

Rodzaje odszkodowań w przypadku śmiertelnego wypadku drogowego na rzecz krewnych, małżonków i innych krewnych, w tym odszkodowanie za utratę płodu lub uszkodzenie płodu, są liczne i złożone oraz wymagają dokładnego i dokładnego zbadania w zależności od konkretnego przypadku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *