Kierowco! Sprawdź, jak przygotować auto do zimy

Zima, jak wiadomo, co roku zaskakuje drogowców. Sytuacja ta nie powinna jednak być bliska kierowcom, których zdrowie i życie często zależy właśnie od sprawnych układów pojazdu. Poniższy tekst przybliży Ci czynności, które warto przeprowadzić jeszcze przed nadejściem zimy.

Wzrokowa ocena stanu przewodów w pojeździe

Jednym z ważniejszych testów jest wzrokowa ocena stanu poszczególnych układów. Przed zimą przede wszystkim zrób przegląd przewodów metalowych, hamulcowych i paliwowych. Weź pod uwagę, że śnieg i sól sypane na drogach w sezonie zimowym mogą bardzo przyczynić się do uszkodzenia i tak sparciałych już przewodów. W czasie rutynowej kontroli zbadaj, czy w Twoim aucie nie ma żadnych wycieków.

Przegląd na stacji kontroli pojazdów

Będąc u fachowca, warto sprawdzić zbieżność i geometrię. Istotne jest także obejrzenie układu chłodzenia – przy ujemnych temperaturach płyn może zamarznąć. Aby tego uniknąć, warto stosować tester, który nie jest drogim, za to skutecznym, urządzeniem diagnostycznym. W celu zakupienia testera, zajrzyj na stronę auto części Kłodzko http://tomala.pl/vika/.

Zima a alternator

Przy ujemnych temperaturach mogą pojawić się problemy z alternatorem. Gdy wartość urządzenia spada, może pojawić się problem z ładowaniem. Warto sprawdzić wydajność alternatora jeszcze przed zimą, a w ostatecznych sytuacjach poddać go regeneracji. Wtedy istnieje duża szansa, że unikniesz porannego stresu w sytuacji, gdy okaże się, że Twój pojazd nie chce odpalić, a Ty nie masz jak dojechać do pracy. W przypadku konieczności wymiany alternatora, dobre części samochodowe oferuje sklep motoryzacyjny Kłodzko http://tomala.pl/. Jeśli szukasz sprawdzonych modeli podzespołów, wpisz w wyszukiwarkę „vika części”, a na pewno znajdziesz dokładnie to, czego Ci potrzeba.

Dbaj o rozruch pojazdu zimą

Trudniejsze warunki atmosferyczne mogą utrudniać poprawny rozruch podstawowego środka transportu. Sprawdź napięcie świec żarowych, ich przewody, wymień też płyny eksploatacyjne i olej.

Obejrzyj karoserię

Do profilaktycznych czynności przed zimą należy zabezpieczenie odprysków auta, co zapobiegnie powstawaniu rdzy. Wielu ekspertów zaleca oddanie auta do serwisu w celu porządnego woskowania auta. Sprawdź również sprawność wycieraczek. Zbadaj szyby pod kątem odprysków i uszkodzeń. Przed sezonem zimowym zadbaj też o czyszczenie uszczelek przy łączeniu szyb z karoserią – uszczelki warto przetrzeć też smarem silikonowym lub wazeliną. Niezbędna jest również konserwacja kasety zamka.

Przeczytaj także:
Jak umyć szyby w aucie, nie pozostawiając smug?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *