Polecane opony do samochodów ciężarowych

Opony to jedne z najbardziej istotnych części samochodu, które w dużej mierze decydują o bezpieczeństwie kierowcy. Inwestycja w solidne opony, które pochodzą od zaufanego producenta, to możliwość cieszenia się bezpieczną jazdą przez długie lata. Ta zasada sprawdza się zarówno podczas wyboru opon do samochodu osobowego, jak i ciężarowego.

Podstawa to dobrze dopasowana opona

Fundamentalną kwestią podczas wyboru opon, jest dopasowanie ich wielkości. W tym przypadku istotny będzie model i rocznik samochodu, a także moc silnika. Odpowiednio dobrane opony wpływają na kondycję oraz komfort jazdy, dlatego należy dobrze przygotować się do ich zakupu. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na rozmiar ogumienia. Znajduje się on na boku opony. Jeśli po sprawdzeniu numeru, nadal pozostaje wątpliwość, jaki rozmiar wybrać, nie zaszkodzi sięgnąć po instrukcję pojazdu. Z pomocą przyjdą również dostępne w internecie konfiguratory.

Odpowiedni indeks nośności

Decydując się na opony ciężarowe, nie można zapominać o indeksie nośności, który wiąże się z możliwym obciążeniem opony w trakcie poruszania się samochodu z największą prędkością. Indeks nośności, obok rozmiaru, również znajduje się na bocznej ścianie opony. Producenci opon radzą, aby nie inwestować w opony posiadające niższy indeks niż ten zalecany. Taki wybór wiąże się z szybkim zużyciem opon, a nawet pęknięciem w trakcie podróży samochodem. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna dla kierowców i pasażerów, dlatego lepiej jej unikać.

Jak dobrać opony ciężarowe do trasy?

Tak naprawdę każdy producent poleca różne rodzaje tras, do których adresuje wybrane opony. Do przykładowych przeznaczeń można zaliczyć opony do przewozu ludzi, towarów czy budowlane – regionalne, dalekobieżne lub zimowe. Przed wyborem kompletu opon warto upewnić się, najlepiej bezpośrednio u producenta, czy są one odpowiednie do danego typu trasy. Wybierając się w podróż w zimnych i ciężkich warunkach, warto zrezygnować z opon całorocznych na rzecz typowo zimowych. Zwykle są montowane na oś napędową albo kierującą i napędową.

Decydując się na montaż opon, trzeba uważać na używany towar. Taki zakup wiąże się z ryzykiem, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie mają ukrytych wad. W przypadku pytań zawsze najlepiej skontaktować się z producentem. Warto również pamiętać, że opony nie zawsze zużywają się równomiernie, dlatego czasem trzeba nimi rotować. Dobiera się wówczas opony do poszczególnych osi, biorąc pod uwagę różny stopień zużycia, dlatego polecamy opony https://www.continental-opony.pl/transport

 

Polecamy:
Opony sezonowe czy całoroczne. Które warto wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *