Szybka porada: Kupujemy opony

tire-428516_640

Wśród kilku najważniejszych elementów w samochodzie, opony mają kluczowe znaczenie, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy. Są jedynymi elementami pojazdu, stykającymi się bezpośrednio z podłożem. Odpowiadają za bezpieczeństwo prowadzenia, amortyzują wstrząsy, wydłużają trwałość samochodu. Już z choćby tych kilku powodów warto zadbać o właściwy dobór opon do specyfiki naszej jazdy, marki i przeznaczenia samochodu oraz sezonu użytkowania.

Podstawowe kryteria podaje producent pojazdu, np.: na klapce wlewu paliwa, przednim słupku lub drzwiach kierowcy, znajdują się specjalne naklejki lub tabliczki z podanymi zalecanymi rozmiarami i typem opon. Każda cyfra i litera ma tu swoje znaczenie. Standardowo są to: szerokość, wysokość, rozmiar felgi, parametr prędkości i obciążenia, zalecane ciśnienie. Często dodatkowo zamieszcza się również warianty alternatywne rozmiarów.
Opony nowe dobieramy, kierując się tymi wskazaniami, ale również naszymi oczekiwaniami, wymaganiami i możliwościami finansowymi. Letnie, zimowe, całoroczne. Ekonomiczne, czyli tanie, o nieco niższych parametrach, średniej jakości, zrównoważonej cenowo czy najdroższe, ekskluzywne?

Oto pytania i dylematy kierowcy decydującego się na zakup. Sezonowe to dodatkowy wydatek, zarówno na zakup, jak i dwukrotną wymianę, przechowywanie nieużywanego w danej porze roku kompletu. Z kolei całoroczne, tańsze w użytkowaniu, nie do końca sprawdzają się w ekstremalnie różnych warunkach temperaturowych. Styl jazdy i pokonywane odległości, jazda miejska, dłuższe trasy czy mieszanka obu rodzajów, to wszystko ma znaczenie. Biorąc pod uwagę ogół tych parametrów warto dobrze przemyśleć zakup. Na rynku można kupić używane opony, ale to tak naprawdę pewna odmiana hazardu, jeżeli nie znamy się na tym, lepiej kupić nowe. Wybór jest przeogromny, najtańsze można już kupić za ok. 100 złotych, lepsze jakościowo odpowiednio drożej. Różnice cenowe mogą być bardzo drastyczne. Topowi producenci mają w swojej ofercie wyroby, których bardzo wysoka jakość przekłada się na takąż cenę – bywa, że jedna taka opona jest droższa niż cały komplet ekonomicznych.

Mimo wszystko, zakup opon to inwestycja w bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich na kilka lat, kupujmy więc nowe, bezpieczne i dobrej jakości. Warto!

Polecamy:
Opony zimowe w sezonie letnim – czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *